gmatematyczna gra utrwalająca dodawanie

Bardzo lubię proste rozwiązania. Dlatego staram się proponować dzieciom wartościowe gry, których przygotowanie jest szybkie a ponadto nie wymaga specjalnych rekwizytów. 

Do dzisiejszej zabawy potrzebujecie tylko kartki i czegoś do pisania, w różnych kolorach dla każdego z graczy. A może ich być od 2 do 4.

Gra wymaga umiejętności dodawania w zakresie do 10, spostrzegawczości i odrobiny sprytu.

Ja na potrzeby naszych rozgrywek przygotowałam planszę, którą możecie pobrać poniżej, ale równie dobrze można przepisać ją odręcznie lub zrobić własne układy liczb. 

 

Plansza do pobrania

Jak gramy

Gracze na zmianę łączą w grupy liczby dające sumę 10 w taki sposób, aby zaznaczone pola łączyły się ze sobą bokami (nie narożnikami). Każdą liczbę możemy wykorzystać tylko raz.

Celem gry jest zdobycie jak największego zakreślonego obszaru w swoim kolorze. Jeśli gracz posiada kilka obszarów to przy ostatecznym podliczeniu wyników bierze pod uwagę ten największy. Gramy do momentu aż nie będzie możliwości zaznaczenia sumy 10. Wtedy gracze przeliczają zaznaczone komórki a zwycięzcą zostaje ten kto ma ich najwięcej.

 

Wskazówki dla rodzica

Nam, dorosłym wiele rzeczy wydaje się oczywistych. Musimy pamiętać, że dzieci dopiero uczą się strategii. Dlatego warto podać im kilka wskazówek, które pomogą w grze, a jednocześnie umożliwią rozwijanie umiejętności strategicznego myślenia.

Sugeruję, żebyście najpierw rozegrali partię próbną i zobaczyli, czy dziecko jest w stanie samodzielnie odkryć dobrą strategię. Jeśli mu coś umknęło to dajcie wskazówki, a na koniec omówcie to co się zadziało i jaki był efekt poszczególnych ruchów.

  • Jak łatwo się domyślić, dobrze jest zaznaczać dziesiątki złożone z małych liczb, bo to automatycznie daje nam większy obszar zdobyty w jednym ruchu. 
  • Warto też budować w pewnym oddaleniu od narożnika, tak aby nie ograniczać sobie potencjalnego pola do ekspansji.
  • Co sprytniejsi będą też rozważać blokowanie i “odcinanie” przeciwnika od jego terenów, tak aby ograniczyć mu możliwość rozbudowy.

 

Warianty

Praktycznie wszystkie gry matematyczne można dowolnie modyfikować. A jakie zmiany możemy wprowadzić tym przypadku?

– dowolnie zmieniamy rozmiar planszy np. dla 4 graczy zalecałabym powiększenie jej;

– na planszy wpisujemy dziesiątki, a celem gry jest sumowanie do 100;

– na planszy wpisujemy liczby dodatnie i ujemne (w zakresie od -9 do 9) i sumujemy w grupach do 0.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close