Laboratorium matematyczne trzy szklanki i trzy noże

Szklanki i noże – matematyczne eksperymenty

przez admin

Matematyka to nie tylko nudne obliczenia! Najciekawsza jest wtedy, gdy możemy się nią bawić, wykorzystywać w grach czy doświadczeniach.

I to o doświadczeniach właśnie będę dziś pisać. Choć eksperymenty matematyczne nie są tak spektakularne, jak te chemiczne czy fizyczne, to też potrafią zrobić na dzieciach wrażenie. A właśnie o to chodzi. Żeby zaciekawić i pokazać, że matematyka wcale nie musi być nudna. 

Co jakiś czas będę tu podrzucać nasze eksperymenty i łamigłówki, które wymagają manipulowania elementami, skłaniają do szukania różnych rozwiązań, często tych nieszablonowych.

 

Szklanki i noże

Pierwsza zdanie, jaka pojawiło się w ramach cyklu “Laboratorium matematycznego” na pozór wydaje się być niemożliwe do wykonania. Ale po chwili rozważań, przymiarek, a przede wszystkim prób i eksperymentów, okazało się, że istnieje jednak rozwiązanie.

A na czym polega zadanie?

Ustawiamy trzy szklanki, tak aby stanowiły wierzchołki trójkąta. Pomiędzy szklankami układamy noże. Odległość między szklankami powinna być nieznacznie większa niż długość noży.

Naszym zadaniem będzie utworzenie pomostu z trzech noży,  tak aby łączył on wszystkie trzy szklanki. Noży nie wolno niczym podpierać czy podtrzymywać. Konstrukcja powinna stać samodzielnie.

Laboratorium matematyczne trzy szklanki i trzy noże

szklanki i noże laboratorium matematyczne

 

Laboratorium matematyczne eksperymenty

 

To jak, spróbujecie? Oczywiście nie zdradzajcie dzieciom rozwiązania, najwyżej nakierujcie odrobinę. Niech pokombinują same!

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close