matematyczna gra w statki

Nauka tabliczki mnożenia to dla dzieci nie lada wyzwanie. Jak już z pewnością dobrze wiecie, jestem ogromną zwolenniczką nauki poprzez zabawę. Dlatego na potrzeby utrwalania mnożenia, powstała kolejna gra, którą z pewnością znacie. Jest to lekko zmodyfikowana gra w statki.

Jeśli ciekawią Was inne nasze gry z mnożeniem to koniecznie zajrzyjcie do wcześniejszych wpisów:

Kółko i krzyżyk z mnożeniem

Trzy w rzędzie – gra z mnożeniem

Kropki i kwadraty z mnożeniem

 

Przygotowanie

Do gry w matematyczne statki będziemy potrzebować dwóch kartek i czegoś do pisania.

Gracze na swoich kartkach rysują dwie plansze 10×10 pól. Zarówno rzędy jak i kolumny należy oznaczyć liczbami rosnąco od 1 do 10.

Każdy z graczy w ukryciu zaznacza na jednej ze swoich plansz miejsca, które oznaczać będą pozycję statków. Zakreślamy odpowiednią liczbę sąsiadujących ze sobą w pionie lub poziomie komórek, które będą stanowiły:

  • 4 okręty jednomasztowe
  • 3 okręty dwumasztowe
  • 2 okręty trzymasztowe
  • 1 okręt czteromasztowy

Okręty nie mogą się ze sobą w żaden sposób stykać.

Gracze będą się ścigać o to, kto pierwszy zatopi wszystkie okręty przeciwnika.

 

Jak gramy

W standardowym wariancie gracz w swoim ruchu podaje współrzędne, oznaczające potencjalne położenie okrętu przeciwnika. Jednak w naszej grze, zamiast typowych współrzędnych, użyjemy działania. 

Gracz podaje liczbę z wybranej kolumny a następnie z wybranego wiersza i mówi głośno wynik mnożenia tych dwóch liczb. Pamiętajcie, żeby nie zmieniać kolejność (najpierw kolumna, później wiersz).

Jeśli we wskazanym miejscu znajduje się okręt przeciwnika to gracz zaznacza w odpowiedniej komórce krzyżyk. Jeśli nie trafił to rysuje tam kropkę. 

W momencie, gdy okręt zostanie zatopiony, gracz obrysowuje jego kontur.

Wykonanie celnego strzału pozwala graczowi kontynuować ostrzał do momentu, aż w końcu spudłuje. Wtedy kolej przechodzi na drugiego gracza.

 

Wskazówki

Jeśli dziecko ma problemy z mnożeniem lub dopiero zaczynacie naukę to warto mieć pod ręką ściągę w postaci tabliczki mnożenia.

Możecie wykorzystać nasz szablon, który jest do pobrania poniżej. 

 

Tabliczka mnożenia

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

4 komentarze

bb 22 kwietnia, 2021 - 8:46 am

Niezły pomysł!

Odpowiedz
Ania 12 września, 2021 - 8:32 am

Ooo! Widzę, że nie tylko u nas taka modyfikacja mnożeń iowa gry w statki. Z młodszym dodajemy, że starsza mnożymy. A z niektórymi uczniami tworzymy ułamki w ten sam sposób kolumna a potem liczba z wiersza trafia do mianownika. Ciekawym utrudnieniem, jest podanie wersji skróconych po podaniu kolumny. Trzeba wtedy sobie umieć rozszerzyć ułamek w myślach. A dla wyjadaczy robimy też szersze tablice np 15×15 o zwiększamy liczebność statków. To jedna z naszych ulubionych gier!

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 21 października, 2021 - 3:14 pm

Dziękuję 🙂

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 21 października, 2021 - 3:16 pm

Ułamki są jeszcze poza zasięgiem moich dzieci ale zapiszę sobie ten pomysł na przyszłość. Dziękuję bardzo!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close