Gra słowna Na końcu języka

Po sporym sukcesie dwóch wcześniejszych gier imprezowych z serii “Na końcu języka”, ukazała się trzecia, przeznaczona dla najmłodszych graczy. W grze zastosowano wyłącznie ilustracje, dzięki czemu do rozgrywki możemy zaprosić dzieci, które nie opanowały jeszcze umiejętności czytania.

 

Jak gramy

W pudełku znajdziemy dwie talie kart, które będziemy stosować do gry wymiennie.

 

Gra słowna Na końcu języka , na zdjęciu elementy gry czyli kart w dwóch kolorach talii, niebieskim i pomarańczowym oraz krótka instrukcja

 

Po wybraniu talii, karty tasujemy a następnie układamy na środku stołu w dwóch równych, zakrytych stosach.

Gracz w swoim ruchu dobiera jedna kartę z wierzchu wybranego stosu i kładzie ją odkrytą przed sobą. Pozostali gracze kolejno wykonują tą samą czynność, obserwując przy tym uważnie pojawiające się karty. Gdy w którymś momencie na stole pojawią się dwie karty z identycznym wzorkiem, dochodzi do pojedynku między graczami, którzy te karty odsłonili. A na czym polega pojedynek? Tu konieczny jest refleks i umiejętność wymyślania skojarzeń ponieważ zadaniem graczy jest jak najszybsze podanie słowa, kojarzącego się z ilustracją na karcie przeciwnika.

Gracz, który był szybszy, zdobywa kartę przeciwnika i kładzie ją w zakrytym stosie przed sobą.

 

Gra słowna Na końcu języka , na srodku stołu lezy talia niebieskich kart w dwóch zakrytych stosach, wokół rozlożone sa trzy odkryte kart, dwie z nich maja ten sam wzorek

 

Może się też zdarzyć, ze odsłonięta zostanie karta specjalna z dwoma wzorkami. Kładziemy ją wtedy odkrytą między dwoma stosami dobierania. Od tego momentu poza wypatrywaniem dwóch identycznych wózków na kartach graczy, sprawdzamy czy nie pojawiły się karty z wzorkami widniejącymi na karcie specjalnej.  

 

Gra słowna Na końcu języka , na zdjęciu talia niebieska podzielona na dwa zakryte stosy oraz trzy odkryte karty, pomiędzy stosami leży odkryta karta specjalna z dwoma wzorami

 

Gramy do momentu aż skończą się karty w stosach dobierania, wygrywa osoba z największą liczbą uzbieranych kart.

Wydawca proponuje też dodatkowe warianty, urozmaicające rozgrywkę. W jednym z nich musimy podać wyraz zaczynający się na tę samą głoskę, co wyraz na karcie przeciwnika. Inny wariant wymaga podania słowa, które będzie się rymowało. W ramach utrudnienia możemy też zawęzić odgadywane hasła do konkretnej kategorii.

Przy większej liczbie graczy możemy wykorzystać do gry jednocześnie dwie talie, z kolei grając z niecierpliwym dzieckiem, wybieramy z talii tylko część kart tak aby odpowiednio skrócić czas gry.

 

Podsumowanie

Na końcu języka junior to całkiem przyjemna gra, która sprawdzi się doskonale do grania z dziećmi np. w przedszkolu czy w świetlicy szkolnej. Proste zasady pozwolą ją błyskawiczne opanować, krótka rozgrywka to też zdecydowanie plus jeśli chodzi o granie z dziećmi, które nie potrafią skupić się na grze przez długi czas. 

Bardzo podoba mi się też możliwość modyfikowania zasad oraz długości rozgrywki pod nasze potrzeby. 

Gra poza ciekawą rozrywką, ma też niewątpliwy walor edukacyjny, wspierając rozwój słownictwa i kompetencji językowych najmłodszych graczy.

 

wydawnictwo: Nasza Księgarnia
liczba graczy: 3-6
wiek: 5+
czas gry: 20 minut
Zasady: Bardzo proste

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close