gra z mnożeniem

Temat mnożenia podjęłam już we wcześniejszym wpisie Wstęp do tabliczki mnożenia, w którym wizualizowaliśmy sobie działania na klockach Lego. To był pierwszy kontakt syna z mnożeniem. Okazało się,  że naturalnie gdzieś, nie wiadomo kiedy i gdzie, nauczył się mnożyć przez 2. Postanowiłam to wykorzystać i zrobiłam grę, która pomoże utrwalić to co już umie. Przy okazji zachęci do dalszego działania… taką mam w każdym razie nadzieję bo nic nie motywuje go bardziej niż sukcesy. A skoro ten fragment tabliczki mnożenia ma opanowany to jest szansa, że i w grze mu się powiedzie 🙂 

EDIT: Po miesiącu od publikacji postanowiłam dorobić dodatkowe plansze do gry z całą tabliczką mnożenia. Mnożenie przez dwa mamy opanowane, pora ruszyć naprzód! 
Dodatkowo możecie wydrukować sobie ściągę – tabliczkę mnożenia, która powstała jako pomoc do gry Żaby czy kraby. Gra na mnożenie. 

Tabliczka mnożenia


Do zabawy będzie nam potrzebna plansza, karty o wartościach 1-10 oraz dwóch ochotników. Jeśli chcecie wykorzystać grę na lekcji matematyki i nie macie wystarczającej liczby zestawów kart,  to z łatwością można je zastąpić karteczkami, na których zapiszemy liczby 1-10. 

na zdjęciu trzy plansze z różnymi wariantami gry, za planszami leży stos kart a na planszach kilka kolorowych pisaków
Gra polega na wykreślaniu na planszy pól z odpowiednim wynikiem tak, aby uzyskać trzy skreślenia w rzędzie: poziomo, pionowo lub ukośnie. Pierwszy z graczy który tego dokona, wygrywa rozgrywkę.
Karty tasujemy i układamy na środku stołu w zakryty stosik.
Gracze na zmianę biorą po jednej karcie ze stosu. Mnożą jej wartość przez  liczbę, zgodną z wybrana planszą, a następnie odnajdują właściwy wynik na planszy. Każdy z wyników pojawia się na planszy co najmniej trzykrotnie, dzięki czemu w grze pojawia się trochę strategii. Należy podjąć decyzję, który z nich zakreślić aby finalnie mieć większe szanse na stworzenie rzędu trzech zakreślonych wartości.
Jeśli gracz się pomyli i zakreśli błędny wynik to traci kolejkę.
Gdy nie ma możliwości zakreślenia pola bo wszystkie są już zajęte, to również traci kolejkę.

Aby otrzymać pliki zawierające plansze do gry (w sumie 18 plansz), postaw mi kawę o dowolnej wartości, podaj swój adres email, a w komentarzu napisz jakie materiały chcesz otrzymać.       Pliki przyjdą na podanego maila w ciągu 24 godzin od wpłaty.

 

Plansze łatwiejsze są całkowicie zapełnione i zawierają wyniki mnożenia przez 2-10.

gra z mnożeniem, na zdjęciu wydrukowana plansza do gry z mnożeniem przez dwa, po lewej stronie leży karta osiem pik, po prawej stronie różowy pisak a nad planszą leży stos zakrytych kart

Drugi zestaw plansz zawiera utrudnienia w postaci pustych pól. Tu również mamy mnożenie przez 2-10.

gra z mnożeniem, na zdjęciu fragment dużej planszy w wolnymi polami, w prawym górnym rogu planszy leży karta sześć karo

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

6 komentarzy

grafik 3 października, 2019 - 8:38 am

A skąd ma Pani kartę o nominale 1?

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 3 października, 2019 - 10:44 am

Ustaliliśmy, że as jest jedynką na potrzeby gry. Z resztą często tak robimy w innych zabawach z kartami i dzieci już się przyzwyczaiły 🙂

Odpowiedz
Unknown 25 września, 2020 - 11:57 am

Czy można pobrać gotową kartę odpowiedzi?

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 25 września, 2020 - 12:41 pm

Linki do pobrania znajdują się w artykule, nad zdjęciami. Proszę kliknąć w fioletowy napis "Trzy w rzędzie – mnożenie przez 2-10 duża plansza" lub "Trzy w rzędzie – mnożenie przez 2-10 mała plansza"

Odpowiedz
Anna 19 września, 2023 - 8:10 am

Czy dostęp do pdfów został wyłączony?

Odpowiedz
admin 19 września, 2023 - 9:26 am

Nie, wciąż są dostępne. Sprawdziłam, linki działają, być może po Pani stronie jest jakiś błąd…

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close