gra z mnożeniem

Temat mnożenia podjęłam już we wcześniejszym wpisie Wstęp do tabliczki mnożenia, w którym wizualizowaliśmy sobie działania na klockach Lego. To był pierwszy kontakt syna z mnożeniem. Okazało się,  że naturalnie gdzieś, nie wiadomo kiedy i gdzie, nauczył się mnożyć przez 2. Postanowiłam to wykorzystać i zrobiłam grę, która pomoże utrwalić to co już umie. Przy okazji zachęci do dalszego działania… taką mam w każdym razie nadzieję bo nic nie motywuje go bardziej niż sukcesy. A skoro ten fragment tabliczki mnożenia ma opanowany to jest szansa, że i w grze mu się powiedzie 🙂 

EDIT: Po miesiącu od publikacji postanowiłam dorobić dodatkowe plansze do gry z całą tabliczką mnożenia. Mnożenie przez dwa mamy opanowane, pora ruszyć naprzód! 
Dodatkowo możecie wydrukować sobie ściągę – tabliczkę mnożenia, która powstała jako pomoc do gry Żaby czy kraby. Gra na mnożenie. 

Tabliczka mnożenia


Do zabawy będzie nam potrzebna plansza, karty o wartościach 1-10 oraz dwóch ochotników. Jeśli chcecie wykorzystać grę na lekcji matematyki i nie macie wystarczającej liczby zestawów kart,  to z łatwością można je zastąpić karteczkami, na których zapiszemy liczby 1-10. 

na zdjęciu trzy plansze z różnymi wariantami gry, za planszami leży stos kart a na planszach kilka kolorowych pisaków
Gra polega na wykreślaniu na planszy pól z odpowiednim wynikiem tak, aby uzyskać trzy skreślenia w rzędzie: poziomo, pionowo lub ukośnie. Pierwszy z graczy który tego dokona, wygrywa rozgrywkę.
Karty tasujemy i układamy na środku stołu w zakryty stosik.
Gracze na zmianę biorą po jednej karcie ze stosu. Mnożą jej wartość przez  liczbę, zgodną z wybrana planszą, a następnie odnajdują właściwy wynik na planszy. Każdy z wyników pojawia się na planszy co najmniej trzykrotnie, dzięki czemu w grze pojawia się trochę strategii. Należy podjąć decyzję, który z nich zakreślić aby finalnie mieć większe szanse na stworzenie rzędu trzech zakreślonych wartości.
Jeśli gracz się pomyli i zakreśli błędny wynik to traci kolejkę.
Gdy nie ma możliwości zakreślenia pola bo wszystkie są już zajęte, to również traci kolejkę.

Plansze łatwiejsze są całkowicie zapełnione i zawierają wyniki mnożenia przez 2-10.

gra z mnożeniem, na zdjęciu wydrukowana plansza do gry z mnożeniem przez dwa, po lewej stronie leży karta osiem pik, po prawej stronie różowy pisak a nad planszą leży stos zakrytych kart

Drugi zestaw plansz zawiera utrudnienia w postaci pustych pól. Tu również mamy mnożenie przez 2-10.

gra z mnożeniem, na zdjęciu fragment dużej planszy w wolnymi polami, w prawym górnym rogu planszy leży karta sześć karo

Plansze poziom I

Plansze poziom II

Jeśli chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę i odwdzięczyć się za udostępniane przeze mnie materiały, będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

6 komentarzy

grafik 3 października, 2019 - 8:38 am

A skąd ma Pani kartę o nominale 1?

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 3 października, 2019 - 10:44 am

Ustaliliśmy, że as jest jedynką na potrzeby gry. Z resztą często tak robimy w innych zabawach z kartami i dzieci już się przyzwyczaiły 🙂

Odpowiedz
Unknown 25 września, 2020 - 11:57 am

Czy można pobrać gotową kartę odpowiedzi?

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 25 września, 2020 - 12:41 pm

Linki do pobrania znajdują się w artykule, nad zdjęciami. Proszę kliknąć w fioletowy napis "Trzy w rzędzie – mnożenie przez 2-10 duża plansza" lub "Trzy w rzędzie – mnożenie przez 2-10 mała plansza"

Odpowiedz
Anna 19 września, 2023 - 8:10 am

Czy dostęp do pdfów został wyłączony?

Odpowiedz
admin 19 września, 2023 - 9:26 am

Nie, wciąż są dostępne. Sprawdziłam, linki działają, być może po Pani stronie jest jakiś błąd…

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close