gry planszowe dla przedszkolaka

10 najlepszych gier na prezent świąteczny dla przedszkolaka

przez Dzieciaki z potencjalem

Artykuł z listą 10 najlepszych gier rodzinnych, które idealnie nadają się na prezent świąteczny, wzbudził spore zainteresowanie. Dostałam też pytania o gry planszowe dla przedszkolaka. Przejrzałam naszą kolekcję i również wybrałam dziesięć najlepszych tytułów. Wszystkie to gry, które mamy i w które gramy regularnie.

gry dla małych dzieci, na zdjęciu pudełko gry pingolo z wesołymi plastikowymi pingwinami prześwitującymi przez okienko w pudełku

Pingolo

Wiek: 4+ (polecam już od 3+)
Liczba graczy: 1-4
Czas rozgrywki: 15 minut

To nasz świąteczny hit z zeszłego roku. Gra była prezentem dla 2,5-letniego młodzieńca, który od razu zapałał do niej ogromną miłością. Elementem niewątpliwie przyciągającym dzieci są tu świetne, duże figurki pingwinów i ich kolorowe jaja. Gra bazuje na mechanice memo ale nie mamy tu typowego wyszukiwania par. Zadaniem graczy jest zapamiętywanie położenia i odnalezienie jaj w kolorze, który wskaże nam kostka. Ponadto dużym plusem gry jest trudniejszy wariant z podbieraniem sobie jaj, który będzie odpowiedni dla nieco starszych już dzieci. Tym sposobem jedna gra może nam służyć przez kilka lat. Sprytne, prawda?

Więcej o grze przeczytasz TUTAJ

Sprawdź ➥ gdzie kupić grę w najlepszej cenie

 

 

planszówki dla dzieci przedszkolnych, na zdjęciu gra planszowa dla dzieci ślimaki to mięczaki

Ślimaki to mięczaki

Wiek: 5+
Liczba graczy: 2-6
Czas rozgrywki: 20 minut

Gry z motywem wyścigu są szczególnie lubiane przez dzieci bo wzbudzają wiele emocji. Gracze z wypiekami na twarzach popędzają swoich zawodników, każdy chce być pierwszy na mecie… A gdyby tak odwrócić całą zabawę i nagradzać tych ostatnich? Okazuje się, że taki wyścig jest równie a nawet bardziej emocjonujący niż ten tradycyjny.

U nas szczególnym powodzeniem cieszy się wariant drużynowy, w którym rodzic jest w drużynie z dzieckiem. Młodsze dzieci, którym ciężko przychodzi blefowanie mogą w ten sposób liczyć na pomoc rodzica. Przy okazji możemy potajemne namawiać się, omawiać strategię i podśmiewać się z przeciwników, którzy dali się nabrać na nasz fortel. Gra daje naprawdę mnóstwo frajdy.

Więcej o grze przeczytasz TUTAJ

Sprawdź ➥ gdzie kupić grę w najlepszej cenie

 

 

gry planszowe dla przedszkolaka

Kotek psotek

Wiek: 3+
Liczba graczy: 1-8
Czas rozgrywki: 20 minut

Kotek Psotek to gra kooperacyjna przeznaczona dla najmłodszych graczy już od 3 roku życia. Naszym celem w grze jest doprowadzenie wszystkich zwierzątek do ich domków zanim złapie je kot.
 
Gra wywołuje u dzieci sporo emocji, zmusza do dyskusji i wspólnego podejmowania decyzji jaką taktykę obrać aby przechytrzyć goniącego nas zwierzaka. Kotek psotek idealnie sprawdza się wśród maluszków, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grami. Nie jest to jednak bezmyślne rzucanie kostką, wprowadza pewne decyzje i uczy dzieci ważyć ryzyko. 

Więcej o grze przeczytasz TUTAJ

Sprawdź ➥ gdzie kupić grę w najlepszej cenie

 

 

gra na prezent dla dziecka, na zdjęciu elementy gry moje dinozaury czyli puzzle i kostki

Moje dinozaury

Wiek: 3+
Liczba graczy: 1-4
Czas rozgrywki: 15 minut

Jest to jedna z naszych pierwszych gier dla dzieci. Trafiła do nas kilka lat temu gdy najstarszy, wtedy 3 letni syn, miał etap fascynacji dinozaurami. Gra pozwala dzieciom na świetną zabawę, przemycając przy okazji walor edukacyjny w postaci nauki dodawania oraz odejmowania i jest ciekawą propozycją nie tylko dla fanów dinozaurów. 

Kilka wariantów rozgrywki pozwala zaprosić do zabawy młodsze dzieci, którym przyjemność sprawi układanie puzzli czy dobieranie ich zgonie z wylosowaną na kostce wartością. Jednocześnie starszym dzieciom możemy zaproponować wariant z działaniami, który spowoduje, że rozgrywka będzie trochę bardziej wymagająca.

Grę można znaleźć w wyjątkowo przystępnej cenie co też niewątpliwie jest ogromną zaletą (dodam, że cena w żaden sposób nie wpływa na jakość komponentów).

Więcej o grze przeczytasz TUTAJ

Sprawdź ➥ gdzie kupić grę w najlepszej cenie

 

gry planszowe dla przedszkolaka

Kamelot Jr

Wiek: 4+ (z zastosowaniem home rules polecam już 2-latkom)
Liczba graczy: 1
Czas rozgrywki: 10 minut

Kamelot Junior to jedna z naszych ulubionych gier. Należy do serii Smart Games czyli fantastycznych łamigłówek logicznych, które służą zarówno najmłodszym jak i starszym graczom. W pudełku znajdziemy drewniane elementy, które posłużą do konstrukcji zamku i książeczkę z zadaniami o różnym stopniu trudności. Zadaniem dziecka jest wybudowanie zamku z użyciem wskazanych elementów w taki sposób aby przeprowadzić księcia znajdującego się w jednej jego części, do księżniczki czekającej na odległej wieży. 

Jak wspomniałam, grę można podsunąć już 2-latkom i zaproponować budowanie konstrukcji według wzoru (odpowiedzi przedstawiające wybudowany zamek i znajdujące się na odwrocie każdej karty z zadaniem). Drewniane elementy są trwałe i bezpieczne dzięki czemu grę wykorzysta zarówno maluch jak i starsze rodzeństwo.

Więcej o grze przeczytasz TUTAJ

Sprawdź ➥ gdzie kupić grę w najlepszej cenie

 

 

gry planszowe dla przedszkolaka

Dzielne Myszki

Wiek: 4+
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 20-30 minut

Gra jest pięknie wydana i ma ciekawe, przyciągające wzrok elementy. Jest jednym z naszych ulubionych tytułów i sięgamy po nią wyjątkowo często, już od dawna.

Dzielne myszki to gra wyścigowa, urozmaicona kilkoma dodatkowymi elementami, które nadają smaczku każdej rozgrywce. Zadaniem graczy jest okrążenie swoimi myszkami planszy i uzbieranie przy tym jak największej ilości sera. Na myszki czyha jednak zagrożenie w postaci goniącego je kota.

Połączenie ładnego wykonania z ciekawą i emocjonującą rozgrywką powoduje, że dzieci uwielbiają tę grę. Jak dla mnie Dzielne myszki to jedna z najlepszych planszówek dla młodszych graczy.

Więcej o grze przeczytasz TUTAJ

Sprawdź ➥ gdzie kupić grę w najlepszej cenie

 

najlepsza gra planszowa dla przedszkolaka, na zdjęciu gra karciana wirus muduko

Wirus

Wiek: 8+ (dzieci, które już trochę grają 5+)
Liczba graczy: 2-6
Czas rozgrywki: 20 minut

Wirus to mała gra karciana o niezwykle prostych zasadach, która potrafi wciągnąć na dobre. Rozgrywka jest szybka i bardzo emocjonująca co w grach dla dzieci jest niezwykle istotne. Mamy tu co prawda negatywną interakcję ale przez to, że jest ona wszechobecna i dotyka bez przerwy każdego z graczy, traktujemy ją jak dobrą zabawę a nie walkę na śmierć i życie. 

Gra była hitem tegorocznych wakacji, woziliśmy ją wszędzie ze sobą. Synowie wciągali do zabawy inne dzieci, które zaraz potem prosiły swoich rodziców o taką grę 🙂 

Więcej o grze przeczytasz TUTAJ

Sprawdź ➥ gdzie kupić grę w najlepszej cenie

 

najlepsze gry planszowe dla dzieci, na zdjęciu gra kooperacyjna dla dzieci o zombiakach

Zombie Kidz 

Wiek: 7+ (dzieci, które już trochę grają 5+)
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 5-15 minut

Zombie Kidz Ewolucja to gra kooperacyjna, która rozwija się wraz z postępem rozgrywki. Nasi bohaterowie zyskują nowe umiejętności, sytuacja na planszy jest dynamiczna i zmienia się z każdą rozegrana partią. W miarę naszych postępów w grze, otrzymujemy dostęp do tajemniczych kopert, które kryją w sobie elementy zmieniające rozgrywkę. Muszę Wam powiedzieć, że te koperty są niesamowitym wabikiem na dzieci. Zapytacie pewnie czy to nie gra jednorazowa. Nie, po otwarciu ostatniej koperty możemy dalej grać wykorzystując wybrane przez nas elementy i umiejętności. 

Jeśli nie przeszkadza Wam spędzenie całych świąt przy planszy to koniecznie szepnijcie Mikołajowi słówko o Zombie Kidz.

Więcej o grze przeczytasz TUTAJ

Sprawdź ➥ gdzie kupić grę w najlepszej cenie

 

najlepsze gry dla dzieci, na zdjęciu karciana gra z dodawaniem śpiące królewny

Śpiące Królewny

Wiek: 8+ (polecam już od 6+)
Liczba graczy: 2-5
Czas rozgrywki: 15 minut

Ta mała karcianka skradła moje serce już od pierwszej rozgrywki. Oferuje sporo dobrej i emocjonującej zabawy a przy okazji, zupełnie niepostrzeżenie, wprowadza element edukacyjny w postaci konieczności tworzenia prostych działań. Genialne!

W grze naszym zadaniem będzie zdobycie królewien, które finalnie dadzą nam określoną liczbę punktów. Ale żeby do tego dojść będziemy musieli po drodze o królewny walczyć, podbierać je przeciwnikom, usypiać i bronić tych, które już do Nas trafiły. 

Więcej o grze przeczytasz TUTAJ

Sprawdź ➥ gdzie kupić grę w najlepszej cenie

 

10 najlepszych gier planszowych dla przedszkolaka, na zdjęciu labirynt gra labyrinth od ravensburger

Labyrinth

Wiek: 6+
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 15-30 minut

Podstawą gry jest plansza z “wbudowanymi” 16 kafelkami oraz 33 kafelki, które w dowolny sposób umieszczamy w wolnych polach na planszy. Całość stworzy nam pole gry, wypełnione krętymi ścieżkami labiryntu. Gracze mają za zadanie manipulowanie elementami labiryntu i takie ich przesuwanie aby dotrzeć swoim pionkiem do wskazanych skarbów. Nie jest to wcale takie łatwe, a dodatkowo zadanie utrudnia nam wciąż zmieniająca się plansza. Zdecydowanie przyda się tu wyobraźnia przestrzenna 🙂

Gra jest fantastyczna i mimo, że jest przeznaczona dla dzieci to sama zawsze chętnie do niej siadam! Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że zasady możemy modyfikować pod swoje potrzeby i dostosować do młodszych i mniej wprawnych graczy. Kilka naszych propozycji znajdziecie na blogu, w artykule dedykowanym tej grze. 🙂

Więcej o grze przeczytasz TUTAJ

Sprawdź ➥ gdzie kupić grę w najlepszej cenie

 

gry planszowe dla przedszkolaka

Farmer Rancho

Wiek: 7+ (dzieci, które już trochę grają 5+)
Liczba graczy: 2-6
Czas rozgrywki: 30-45 minut

Superfarmera zna pewnie większość z Was. To świetna rozrywka dla całej rodziny, a przy okazji doskonały trening matematyczny dla młodszych graczy. Do tej pory pojawiło się już na rynku kilka wersji tej gry, my mamy Farmera Rancho i myślę, że jest jedną z najlepszych.

Gra polega na zbieraniu i rozmnażaniu zwierzątek oraz ich wymianie tak, aby finalnie na swoim rancho mieć po jednym z każdego rodzaju. Dodatkowo musimy kupować pastwiska, pamiętając o tym by nasze wszystkie zwierzęta miały się gdzie pomieścić. Dreszczyku emocji dodaje fakt, że na nasz inwentarz czyhają wilk i lis, które mogą zagrozić naszej hodowli.

Więcej o grze przeczytasz TUTAJ

Sprawdź ➥ gdzie kupić grę w najlepszej cenie

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close