Alicja w krainie słów recenzja gry planszowej

Alicja w krainie słów to imprezowa gra słowna dla 3-8 osób. Ze względu na tematykę i oprawę graficzną wydaje się być skierowana głównie do rodzin z dziećmi  ale czy i w gronie dorosłych się sprawdzi? 

 

Zawartość

Jednym z ważniejszych a przede wszystkim najbardziej przykuwających uwagę elementów, jest grający imbryk, zastępujący spotykaną często w grach tradycyjną klepsydrę. Bardzo miły akcent, zdecydowanie wyróżniający tę grę na tle innych.

Alicja w krainie słów recenzjana zdjęciu komponenty gry alicja w krainie słów

Do dyspozycji mamy też 60 kart tematów, podzielonych na dwie kategorie: trudniejszą dla dorosłych i starszych dzieci oraz łatwiejszą do gry z młodszymi dziećmi. Ponadto w pudełku znajdziemy karty punktacji, postaci, karty zakazanych liter oraz żetony. A wszystko to starannie ułożone w idealnie dopasowanej do elementów wyprasce.

 

Alicja w krainie słów, na zdjęciu wypraska i zawartość gry

Jak gramy

Zadaniem graczy jest wymyślanie słów związanych z wylosowaną wcześniej kategorią, zwracając jednak uwagę na to aby nie pojawiły się w nich zakazane litery. W swojej turze gracz ma 15 sekund (lub 10 w wariancie zaawansowanym) na stworzenie słowa. Następnie naciska przycisk na imbryczku i kolej przechodzi na następnego gracza. Osoba, która nie zdąży stworzyć nowego słowa, wymieni taki który już się pojawił, bądź pomyli się, dostaje kartę z punktami karnymi. Kart tych jest tyle ilu graczy a runda kończy się gdy wszystkie karty z punktami znikną ze stołu. 

Alicja w krainie słów recenzja, na zdjęciu rozgrywka w wariancie prostym

 

Wydawca proponuje kilka wariantów rozgrywki. Do gry z młodszymi dziećmi wylosujemy tylko jedną kartę z zakazaną literą (lub zupełnie z nich zrezygnujemy). Ponadto skorzystamy z zestawu kart tematów przeznaczonych do gry z dziećmi i oznaczonych specjalną ikoną. 

Z kolei w gronie dorosłych wykorzystamy zestaw trzech kart z zakazanymi literami oraz karty postaci, z których każda ma jakieś działanie specjalne.

 

Alicja w krainie słów recenzja, na zdjęciu rozgrywka zaawansowana w alicję w krainie czarów z trzema zakazanymi literami

 

Nasze wrażenia

Podoba mi się, że gra posiada kilka wariantów i możemy je dowolnie ze sobą mieszać bez straty dla jakości rozgrywki. Dodatkowo przy wariancie zaawansowanym wydawca zasugerował zabawę, podczas której nie tylko w wymyślanych przez nas słowach nie powinny znaleźć się zakazane litery, ale i we wszystkich jakie wypowiadamy (to dopiero szaleństwo). Takie zabiegi sprawiają, że gra staje się bardzo uniwersalna. Dzięki temu możemy zagrać zarówno ze znajomymi, jak i z rodziną czy dziećmi. Na każdą okazję znajdzie się odpowiedni wariant 🙂

wydawnictwo: Egmont
liczba graczy: 3-8
wiek: 10+ (wariant łatwiejszy pozwoli zagrać już z 6-latkiem)
czas gry: 25 minut
Zasady: Bardzo proste

 

Recenzja bierze udział w projekcie grajmy. zachęcam do zajrzenia na stronę projektu, gdzie znajdziecie więcej ciekawych recenzji rodzinnych gier planszowych.

 

 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close