shut the box zasady gry

Gra shut the box jest bardzo prostą grą kościaną, którą każdy z łatwością może przygotować sam w domu. Oryginalny zestaw można zastąpić kamieniami domina, kartami a nawet kartką papieru i długopisem.

 

Shut the box zasady gry

W swojej kolejce każdy gracz rzuca dwiema kostkami do gry i sumuje liczbę wyrzuconych kropek, a następnie zamyka jedną z kombinacji klapek odpowiadającą wartością sumie wyrzuconych oczek np.  Jeśli wypadnie 3 i 5 to otrzymujemy 8. Na tym etapie gracz decyduje którą kombinację wybierze:

– jedną klapkę o wartości 8
– dwie klapki o wartościach 1 i 7
– klapki o wartościach 2 i 6
– dwie klapki o wartościach 3 i 5
– trzy klapki o wartościach 1,2,5 

 

shut the box zasady gry

 

Gracz kontynuuje rzuty kostką i zamykanie klapek do momentu aż otrzyma wynik uniemożliwiający mu dalszą grę, wtedy następuje podliczenie punktów i kolej przechodzi na drugiego gracza.
Jak liczymy punkty?
Suma niezamkniętych cyfr daje nam wynik np. pozostały klapki z cyframi 2, 3, 5, czyli mamy 10 punków karnych.
Gramy ustaloną wcześniej ilość rund lub do momentu, aż któryś z graczy przekroczy limit punktów karnych.
Jeśli nie macie oryginalnego zestawu do gry to nic straconego, w sklepie Flying Tiger widziałam mini wersję podróżną w bardzo przystępnej cenie 🙂
 

Wersje DIY

Nie chcecie kupować gry, wykorzystajcie kamienia domina. Wybierzcie kamienie dla dwóch graczy o wartościach od 1-9 (niestety 1 występuje tylko raz dlatego za drugą jedynkę podstawcie mydło o wartości 0). Każdy z graczy układa przed sobą kamienie domina kropkami do góry w rzędzie od jeden do dziewięć. W swojej turze gracz rzuca dwiema kośćmi, a następnie odwraca kropkami do dołu kamień lub kamienie domina, których zsumowane wartości dadzą nam wynik rzutu kostkami.

shut the box

Nie macie domina? Alternatywą są tradycyjne karty (tu może grać do 4 osób jednocześnie)! Wybieracie z talii karty o wartościach 1-9 gdzie 1 to as. Każdy z graczy ma karty w innym kolorze. Gramy tak jak w wersji z kamieniami domina.

 

shut the box

 

Wersja bez akcesoriów? Wystarczy kartka i długopis. Gracze na swoich kartkach wypisują cyfry 1-9 i po rzucie kostką skreślają wybrane cyfry.
Mam tez dla Was gotową planszę do pobrania. Można ją zalaminować, aby dłużej posłużyła.

 
zamknij pudełko

 

Zasady gry Shut The Box, czy możemy je modyfikować?
 
Oczywiście, ze tak! Poniżej jedna z możliwości.
Rzucamy dwiema kośćmi, a następnie zamykamy JEDNĄ klapkę o wartości otrzymanej w wyniku dodawania, odejmowania, mnożenia lub dzielenia oczek jakie wypadły na kostkach.
Gracze powtarzają czynność na zmianę. Jeśli nie ma możliwości utworzenia jednej z cyfr jakie zostały nam na odkrytych klapkach, to tracimy kolejkę.
Wygrywa gracz, który jako pierwszy zamknie wszystkie klapki.
 
liczba graczy: 2-4
wiek: 6+ 
czas gry: 10-30 min. 
Zasady: bardzo proste


Wpis bierze udział w projekcie Grajmy!

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

3 komentarze

mamajanka 26 stycznia, 2019 - 5:38 pm

matematyka + taktyka = świetna rzecz!

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 4 lutego, 2019 - 12:22 pm

Niby takie proste a jednak pogłówkować trzeba 😉

Odpowiedz
Buba z Bajdocji 5 stycznia, 2020 - 9:01 pm

Dzięki 🙂
Zwłaszcza za wersje z dominem i kartami 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close