Większość z Was zapewne wie jak grać w domino. Ale zastanawialiście się jak jeszcze można je wykorzystać? Okazuje się, że jest mnóstwo sposobów wykorzystania domino, nie tylko do grania, ale i do zabawy. Nas te zabawy tak porwały, że wciąż powstają kolejne i końca nie widać. Dziś, jak sam tytuł wskazuje, 5 kolejnych zabaw z kamieniami domina. A dlaczego kolejnych? Bo wcześniej już pokazywałam nasze pierwsze 10 zabaw z kamieniami domina
Znajdź swój kamień
Na stole rozkładamy oczkami do dołu kilka kamieni domina. Gracz losuje jeden z nich, przygląda się uważnie, liczy oczka i stara się je zapamiętać, a następnie odkłada kamień na stół oczkami do dołu. Kamienie mieszamy, układamy w rzędzie i odkrywamy. Gracz ma za zadanie odszukać wylosowany wcześniej kamień. W ten sposób ćwiczymy pamięć wzrokową i spostrzegawczość. Oczywiście po opanowaniu zabawy z zapamiętywaniem jednego kamienia, stopniowo zwiększamy ich liczbę, a co za tym idzie, stopień trudności.
Dźwiękowe domino
W rzędzie układamy kilka kamieni domina. Pierwszy gracz w myślach wybiera sobie jeden z kamieni i wystukuje, uderzając palcami w stół, liczbę oczek na tym kamieniu np. puk oraz puk-puk-puk czyli mamy kamień z jednym i trzema oczkami. Drugi gracz stara się wskazać właściwy kamień. Za poprawną odpowiedź otrzymuje punkt i zabiera kamień. Następnie zamieniamy się rolami, dokładając przy każdej kolejnej turze kamień z puli tak, aby wciąż było ich tyle samo. Gramy, aż skończą się kamienie.
Tutaj ćwiczymy pamięć słuchową.
Wąż
Wybieramy z zestawu kamieni mydło z zerami i układamy na środku stołu. Zadanie polega na dobieraniu po jednym kamieniu domina, posiadającym dokładnie jedno oczko więcej niż poprzedni i dokładaniu tak aby powstał wąż. W trakcie zabawy możemy zapytać dziecko z ilu kamieni składać się będzie kompletny wąż. Na koniec liczymy kamienie i sprawdzamy poprawność wcześniejszej odpowiedzi.
Lokomotywa
Stoi na stacji lokomotywa…z kamieni domina dziecko układa wagony według instrukcji. Rodzic podaje instrukcję np. w pierwszym wagonie siedzi pani z dwoma psami (kamień z jednym i dwoma oczkami) lub w drugim wagonie siedzi ośmiu piłkarzy (tutaj dobieramy dowolny kamień, którego suma oczek wynosi osiem) itd.
Test chirurga 😉
Trzęsą Ci się ręce? To zabawa nie jest dla Ciebie 😉
Układamy kamienie domina na jednej z krawędzi w pionie lub poziomie (w poziomie jest znacznie łatwiej, ale za to w pionie bardziej efektownie) jeden obok drugiego w odległości około 1cm, tworząc węża. Kiedy już ułożymy wszystkie kamienie, delikatnie popychamy pierwszy z nich i patrzymy co będzie się działo dalej.
Udanej zabawy 🙂