Gra w wojnę
 
Gra w wojnę jest jedną z najłatwiejszych gier karcianych, jakie znam. Pomyślałam, że warto ją wykorzystać do nauki różnych zagadnień matematycznych. Zaczęliśmy od dopełniania do 10.  

Potrzebne nam będą karty od asa (jako jeden) do 9 i dwóch graczy.
 
Pomiędzy graczy rozdajemy po 10 kart (te karty gracze trzymają w ręce), a resztę odkładamy na zakryty stos.
 
Runda zaczyna się od wyłożenia na środek pierwszej karty z zakrytego stosu, w naszym przypadku jest to 5. Następnie pierwszy z graczy zagrywa swoja kartę. Jeśli uda mu się dopełnić do 10 to zabiera obie karty i odkłada na bok na swój osobny stos.
dopełnianie do 10
Jeśli mu się nie uda to dokłada jakąś inną dowolną kartę, ale taką aby po zsumowaniu z kartą leżącą na stole nie przekroczyć liczby 10.
Gra w wojnę
Kolej przechodzi na drugiego gracza, który dokłada swoją kartę tak, aby dopełnić do 10. Jeśli mu się uda to zabiera wszystkie trzy karty, jeśli nie to również dokłada kartę tak, aby nie przekroczyć sumy 10 itd.
Gra w wojnę
Kiedy żaden z graczy nie ma już możliwości dołożenia karty tak, aby suma była równa lub mniejsza 10, to wszystkie wyłożone karty zostają odrzucone (nie biorą już udziału w grze). Poniżej na potrzeby zdjęcia gracze zaprezentowali karty, jakie im zostały. Niestety żaden z nich nie może dołożyć karty do tych leżących na stole. Siódemkę i asa odkładamy na bok i kontynuujemy grę wykładając jedną kartę ze stosu.
Gra w wojnę
Gramy tak długo aż skończą się karty lub nie będzie możliwości ułożenia sumy 10 z pozostałych na rękach kart.
Na koniec sprawdzamy kto uzbierał więcej dziesiątek (tu można poćwiczyć liczenie dziesiątkami).
Gra w wojnę daje wiele możliwości i zamierzam je wykorzystać. Spodziewajcie się zatem kolejnych pomysłów na wykorzystanie jej w nauce matematyki. A póki co polecam waszej uwadze inną ciekawą grę karcianą Piotruś z dopełnianiem do 10
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close