dodawanie do 10

Pozostajemy w temacie dopełniania do 10.  Przygotowałam szybką grę, która pozwoli przećwiczyć dodawanie małych liczb oraz wspomniane dopełnianie do 10. Do zabawy będziemy potrzebować planszy (dostępna do pobrania w dole strony) oraz kostki z liczbami 1-4. Jeśli nie macie takiej kostki to możecie z talii kart wybrać te o wskazanych wartościach (as jako 1) i zamiast rzutu kostką, losować kolejne karty. 


Rozgrywka

Gracze ustawiają się na polu startowym. W swojej kolejce każdy gracz rzuca kostką oznaczoną liczbami 1-4 i przesuwa się zgodnie z kierunkiem strzałek o tyle pól, ile wskazała kostka, a następnie dodaje do siebie kolejne liczby, na których stanie (warto notować to sobie na kartce). 
Ja kupiłam kostkę do gry bez oznaczeń i napisałam na niej markerem liczby 1,2,2,3,3,4. Wy możecie użyć zwykłej kostki i nakleić na jej ściankach kółka z papieru samoprzylepnego, na których napiszecie liczby.
Zadaniem gracza jest obranie takiej drogi, która pozwoli zebrać jak najwięcej pełnych dziesiątek. Niezależnie jaką drogę obierzemy, pól do pokonania zawsze będzie tyle samo. Z czasem w ciągu gry da się zauważyć, w którym kierunku najlepiej jest przesuwać swój pionek (spójrzcie na planszę, wiecie już?)
 
Przykład: Gracz stanął na polu 4, następnie 3, a w kolejnym ruchu ma do wyboru dwie drogi. Na jednej musiałby stanąć na 5, a druga droga pozwoli mu stanąć na 3. Gracz oczywiście wybiera drugą drogę i tym samym dostaje punkt za pełną dziesiątkę (4 + 3 + 3 = 10).
 
Może zdarzyć się sytuacja gdy nie ma możliwości zatrzymania się na liczbie, która dopełni do 10. Wtedy musimy stanąć na takiej, jaka jest dostępna. Nie otrzymujemy punktu i zaczynamy kolejne odliczanie.
Przykład: stanęliśmy na 2, później na 6 i na koniec na 4. To daje nam 12, czyli nie dostajemy punktu i zaczynamy kolejne odliczanie. Dziesiątka się zeruje i mamy 2 na koncie. 
 
Gra trwa do momentu, aż wszyscy gracze dojdą do mety. Wtedy sprawdzamy kto uzbierał najwięcej dziesiątek.
Gra jest dość szybka i jeśli chcemy żeby trwała dłużej, to możemy się umówić na kilka rund, po których wyłoniony zostanie zwycięzca.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close