proste gry karciane

Push – prosta gra karciana

przez admin

Niedawno natrafiłam na recenzję gry Push, w której kluczową mechaniką jest push your luck. Trudno znaleźć dla tej mechaniki właściwe polskie tłumaczenie, ale generalnie można ją określić jako „testowanie swojego szczęścia”.

Wiecie jak bardzo lubię takie proste gry karciane! Niestety Push nie jest dostępne w Polsce, dlatego postanowiłam stworzyć coś podobnego z wykorzystaniem tradycyjnej talii kart. Nieco okroiłam zasady oryginalnej gry. Myślę, że efekt jest niemal tak dobry, jak w przypadku pierwowzoru.

Nasza gra przeznaczona jest dla dwóch do czterech graczy w wieku od 6 lat.

Do rozgrywki wykorzystamy dwie talie tradycyjnych kart. Z nich wybieramy wszystkie karty o wartościach od 2 do 10, króle oraz cztery jokery. Karty tasujemy i na środku stołu układamy z nich stos dobierania. Wybieramy gracza rozpoczynającego i możemy przystąpić do rozgrywki.

 

Zasady gry

W swoim ruchu gracz ma do wyboru dwie akcje. Może zaklepać zebrane dotychczas karty (o tym za chwilę) lub dobierać. Dobieranie polega na tym, że gracz odkrywa po kolei karty ze stosu dobierania i układa je w dwóch kolumnach na środku stołu. W kolumnie nie może powtórzyć się ta sama wartość karty, ani ten sam kolor. Gracz sam decyduje jak długo będzie dobierał karty. Jeśli uzna, że chce przestać to wybiera jedną z utworzonych kolumn. Dobrane karty układa przed sobą awersem do góry, dzieląc je na poszczególne kolory. Druga kolumna pozostaje na stole, a kolej przechodzi na następnego gracza. Ten może się zdecydować na zgarnięcie pozostałej na stole kolumny, dalsze dobieranie kart lub zaklepanie leżących przed nim kart.

Odsłaniając kolejne karty ryzykujemy zaliczenie wtopy, może to nastąpić na trzy sposoby:

  • Jeśli gracz dobierze kartę, której nie może legalnie dołożyć do żadnej z dwóch kolumn. Wszystkie odkryte w tej turze karty odkłada na stos kart odrzuconych, a kolej przechodzi na następnego gracza. W naszym przykładzie trójki nie możemy dołożyć do pierwszej kolumny, ponieważ jest tam już jedna trójka, w drugiej zaś kolumnie jest już karta w kolorze kier.

 

proste gry karciane

 

  • Gdy gracz odkryje króla to od razu odrzuca wszystkie odkryte w tej turze karty i kolej przechodzi na następnego gracza.

 

proste gry karciane

 

  • Gdy gracz odkryje jokera to nie tylko odrzuca odkryte karty i traci kolejkę, ale i musi odrzucić jeden z zebranych już przed sobą stosów kart w kolorze wylosowanego jokera (czerwony lub czarny).

 

proste gry karciane

 

I tu pojawia się wspominana wcześniej akcja zaklepania kart. W swoim ruchu, zamiast dobierać karty, gracz może odwrócić jeną wybraną przez siebie kolumnę kart, które dotychczas zebrał. Ten ruch pozwoli zabezpieczyć karty przed odrzuceniem w przypadku dobrania jokera.

 

 

Kiedy wyczerpie się stos dobierania, tasujemy stos kart odrzuconych, który  tym momencie staje się nowym stosem dobierania. Gdy drugi raz skończy się stos kart dobierania, gra się kończy.

Gracze podliczają wartość zdobytych w grze kart. Sumujemy wartości kart, które leżą wciąż odkryte przed graczem, jak i te wcześniej zaklepane. Zwycięża gracz, który zdobył karty o największej łącznej wartości.

 

Modyfikacje

Jeśli gracie w dwójkę i zależy wam na szybkiej rozgrywce to możecie ograniczyć się do jednej talii kart. wtedy też korzystamy tylko z dwóch jokerów.

 

Strategie

Gra jest wyjątkowo prosta i nie da się ukryć, losowa. Jednak to nie jest tak, że nie mamy tu na nic wpływu.

Po pierwsze sami decydujemy jak dużo chcemy zaryzykować. Może się okazać, że małe kroczki zaprowadzą nas dalej, niż brawurowe dociąganie kart w nieskończoność.

Warto zwracać uwagę do której kolumny dokładamy kolejne dobierane karty. Najlepiej aby te o największej wartości trafiały na jedną kolumnę, którą potem zgarniemy (przy odrobinie szczęścia). Poza wartością możemy też brać pod uwagę kolory, które mamy już przed sobą, tak aby uzbierać większy stosik i go w kolejnej turze bezpiecznie zaklepać.

Podobno w kasynach nie wolno liczyć kart. Ale u nas jest to dozwolone! Możemy kontrolować liczbę króli i asów, które dotychczas się pojawiły. To nam pomoże oszacować ryzyko wylosowania kolejnych niechcianych kart.

 

Inne proste gry karciane

 

Na koniec jeszcze podrzucam Wam link do rozgrywki w grę, na której się wzorowałam Push

 

Jeśli chciałabyś / chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę i odwdzięczyć się za udostępniane przeze mnie materiały, będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close