stosy wspólne

Speed ​​to prosta gra karciana, w której liczy się przede wszystkim refleks.

Oryginalne wydanie gry pochodzi z 1938 roku i zawierało dedykowaną talię kart. A w zasadzie kilka tematycznych talii. Możecie je zobaczyć w serwisie BoarGameGeek na stronie Speed 

Przez lata gra przeszła pewne kosmetyczne zmiany, a przede wszystkim została zaadaptowana do rozgrywki z wykorzystaniem standardowej talii kart.

Podstawowa wersja zakłada udział dwóch graczy. Jest jednak wariant dla większej liczby graczy (przeczytacie o nim w dole strony).

 

Przygotowanie

 • Gracze siadają naprzeciwko siebie.
 • Karty tasujemy i rozdajemy każdemu po 20. Gracze trzymają karty w zakrytych stosach.
 • Pozostałe karty dzielimy na dwa równe stosy i układamy na środku stołu.
 • Na początek dobieramy po 5 kart z indywidualnych stosów. Trzymamy je w ręce w taki sposób, aby nie widział ich przeciwnik.
 • Rozgrywka rozpoczyna się od odkrycia po jednej wierzchniej karcie ze wspólnych stosów, znajdujących się na stole.
 • Od tego momentu gracze ścigają się ze sobą o to, kto szybciej położy na jednym z dwóch odkrytych stosów swoją kartę.
 • Dokładana karta powinna mieć wartość o jeden większą lub mniejszą, od karty leżącej na wierzchu stosu (kolor nie ma znaczenia). Wartości kart się “zapętlają”, dlatego po dołożeniu Asa, kolejną kartą może być zarówno 2, jak i Król.
 • W grze nie ma rund, gracze zagrywają karty jednocześnie. Liczy się szybkość.
 • Po dołożeniu karty dobieramy kolejną ze swojego zakrytego stosu, tak aby mieć na ręce pięć kart. W danym momencie możemy trzymać mniej kart, ale trzeba pamiętać, że maksimum to 5.
 • Jeśli w którymś momencie żaden z graczy nie będzie miał możliwości dołożenia karty do któregoś ze wspólnych stosów, odkrywamy po jednej wierzchniej karcie z zakrytych stosów wspólnych i kontynuujemy rozgrywkę. 

Gramy do momentu, aż jeden z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kart.

Przebieg rozgrywki możecie obejrzeć na kanale Triple S Games

stosy wspólne

 

Warianty

Wiecie jak bardzo lubię urozmaicać wszelkie gry. A ta daje naprawdę wiele możliwości. Podstawową wersję można odrobinę ułatwić, utrudnić, skrócić, wydłużyć, a nawet przerobić na wersję imprezową dla 4 graczy. A oto kilka przykładowych opcji, jakie można wykorzystać w grze:

 • Poza kartami o wartościach o jeden wyższych i o jedne niższych, dokładamy też karty o tej samej wartości np. na 5 możemy położyć 4, 6 ale i 5. Dzięki temu gra będzie odrobine łatwiejsza, a przede wszystkim krótsza.
 • Gracze mogą dokładać po kilka kart jednocześnie, pod warunkiem, że będą one ułożone rosnąco lub malejąco np. na 4 gracz może położyć jednocześnie karty o wartościach 5,6 i 7.
 • Do gry możemy włączyć też jokery, które zastąpią każdą kartę.
 • Wykorzystując dwie talie kart, zagramy w większym gronie. Przy trzech graczach na środku stołu powinny pojawić się trzy odkryte stosy, do których dokładamy karty. Przy czterech graczach pojawią się cztery stosy.

 

Podsumowanie

Dynamika to siła napędowa gry i z całą pewnością jest to element, który przypadnie do gustu dzieciom. Będzie głośno i wesoło. A po pierwszej rozgrywce spodziewajcie się natychmiastowego rewanżu! 

Dzięki licznym wariantom łatwo dopasować grę do własnych potrzeb. Myślę, że to jej ogromny plus.

Przy okazji odeślę Was do innej gry karcianej, w którą moje dzieci grały już jako 5-latki.  Gra w świnię odrobinę przypomina Speed, jest jednak od niej łatwiejsza i nie przede wszystkim nie ma presji czasu. 

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close