Klasyczny pasjans FreeCell zasady

Pasjans FreeCell

przez admin

Pasjans FreeCell kojarzony jest głównie z programem komputerowym. Podobnie z resztą jak pasjans Klondike, o którym pisałam już wcześniej. W każdy z nich można z powodzeniem zagrać offline i to taką właśnie wersję polecam.

Pomyślicie, że takie rozrywki to dla staruszków, ale nie! Ja osobiście bardzo lubię układać pasjanse, a do staruszki jeszcze mi daleko 😉 Z resztą moje dzieci też często sięgają po karty, aby tworzyć z nich rozmaite układy. Czasem są to pasjanse, które już poznali, a czasem własne wariacje na ich temat lub zupełnie nowe twory.

W każdym przypadku najważniejsza jest dobra zabawa, a zupełnie przy okazji pojawia się tez ćwiczenie analitycznego myślenia, koncentracji, planowanie, rozwijanie kreatywności. Same zalety, nic tylko grać!

 

Przygotowanie

Pole gry dzieli się na trzy obszary:

  • kolumny z kartami;
  • pola docelowe;
  • pola pomocnicze.

Na początek należy rozłożyć wszystkie potasowane karty w ośmiu kolumnach, przy czym w czterech będziemy mieć po siedem kart, a w pozostałych czterech po sześć kart. Karty układamy awersami do góry w taki sposób, aby każda kolejna przykrywała częściowo poprzednią.

Klasyczny pasjans FreeCell zasady

Zasady gry

Naszym celem będzie umieszczenie wszystkich kart w czterech polach docelowych w taki sposób, aby na samym początku znalazły się tam asy we wszystkich kolorach, następnie dwójki itd. aż do króla. Karty układamy w kolejności rosnącej, według koloru. 

Aby umożliwić sobie dotarcie do konkretnych kart, możemy je przekładać w obszarze gry pomiędzy kolumnami. W tym celu należy przełożyć kartę na inną, starszą o jeden i w przeciwnym kolorze. Karty możemy w ten sposób przenosić również grupami.

 

Klasyczny pasjans FreeCell zasady

 

Dodatkowo do dyspozycji mamy pola pomocnicze. Są to cztery pola, na które odkładamy karty, których chwilowo nie możemy nigdzie dołożyć, a np. zasłaniają nam potrzebną kartę. 

 

Klasyczny pasjans FreeCell zasady

Jeśli uda nam się ułożyć wszystkie karty w czterech stosach, kolorami w rosnącej kolejności, będzie to oznaczało wygraną.

 

Podsumowanie

W przypadku pasjansa FreeCell zdecydowana większość rozdań zakończy się sukcesem. A to za sprawą pól pomocniczych, które dają nam więcej swobody, niż w przypadku innych pasjansów. Dzięki temu mamy też większy wpływ na to co dzieje się w polu gry. Losowość odgrywa tu mniejszą rolę.

Jako, że o wygraną w FreeCell nietrudno, gra może być ciekawą propozycją dla dzieci, które czasem ciężko znoszą porażki. W tym przypadku sukcesy zachęcą do kolejnych prób i być może, poznawania kolejnych tego typu gier.

W sieci dostępnych jest sporo stron, na których można w pasjansa pograć online.

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close