Jekyll i Hyde recenzja gry

Jekyll i Hyde

przez admin

Jekyll i Hyde to dwuosobowa gra karciana wydana w Polsce przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Gra oparta jest na popularnej mechanice trick taking, czyli zbierania lew, znanej z takich klasyków jak chociażby gra w Tysiąca.

 

Zawartość

Zawartość pudełka jest wyjątkowo skromna, ale niech Was to nie zmyli. Niewielka talia 31 kart, 3 żetony, plansza i znacznik przemiany. Tylko tyle wystarczyło, aby stworzyć naprawdę dobrą grę.

Jekyll i Hyde recenzja gry

Cel gry

Jekyll i Hyde to gra asymetryczna. Jeden z graczy wcieli się w postać utalentowanego naukowca Dr. Jekylla i w trakcie rozgrywki będzie starał się zachować równowagę pomiędzy zdobytymi, a przegranymi lewami. Im mniejsza różnica na koniec tury, tym lepiej dla niego bo będzie w stanie spowolnić, a nawet zahamować przemianę swojej postaci. Z kolei gracz wcielający się w mroczną postać Hyda będzie dążyć do tego, aby różnica pomiędzy wygranymi, a przegranymi lewami była jak największa. Ta właśnie różnica będzie stanowiła kroki, jakie Hyde postawi w kierunku swojej przemiany.

Gra potrwa 3 rundy. Jeśli po tym czasie znacznik przemiany przesunie się na koniec planszy, oznaczać to będzie klęskę Dr. Jekylla i zwycięstwo jego mrocznej strony, Hyda. W przeciwnym razie zatryumfuje dobro i zwycięży Dr. Jekyll.

Jekyll i Hyde recenzja gry

Rozgrywka

Gracze rozpoczynają każdą z trzech rund od dobrania na rękę po 10 kart. Na talię składają się karty o wartościach od 1 do 7 w kolorach fioletowym, zielonym i czerwonym, oraz cztery karty eliksirów. Na początku każdej rundy wymieniamy się kartami: najpierw jedną, w kolejnej rundzie dwiema, a w ostatniej trzema. Taki zabieg pozwoli nam w pewnym stopniu poznać “rękę” przeciwnika.

W czasie rozgrywki gracze zagrywają karty naprzemiennie. Zagranie karty w danym kolorze wymusza na drugim graczu konieczność dołożenia karty w tym samym kolorze. Jeśli zagra on kartę o wyższej wartości, to wygrywa trick.  Zagrany kolor wpływa również na siłę kolorów, jaka będzie obowiązywała w grze. Jeśli przeciwnik nie ma możliwości zagrania tego samego koloru, wykłada inną dowolną kartę, a zwycięża gracz zagrywający kartę o kolorze, który ma większa siłę. W takim przypadku nie bierze się pod uwagę wartości kart. 

 

Jekyll i Hyde recenzja gry

 

Ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie w grze kart eliksirów, które można traktować jak jokery. Zastępują one dowolny kolor. Jeśli jedną z zagranych kart jest karta eliksiru to gracz, który wygrał ten konkretny pojedynek wykonuje akcję koloru, jaki eliksir zastąpił w tej potyczce. Kolor fioletowy pozwala zwycięzcy tricku na przejęcie punktu przemiany od przeciwnika, zielony powoduje konieczność wymiany 2 kart z ręki pomiędzy graczami, czerwony z kolei zeruje aktualną siłę kolorów. 

Gra karciana

Runda trwa do momentu, gdy gracze pozbędą się kart z ręki. Wtedy sprawdzamy ile tricków wygrał każdy z graczy. Różnica wskaże nam o ile pól należy przesunąć znacznik na torze przemiany. Po zakończeniu trzeciej rundy wyłaniamy zwycięzcę.

 

Podsumowanie

Gier z mechaniką trick taking jest na rynku mnóstwo i wcale niełatwo jest się przebić z czymś innowacyjnym. Muszę przyznać, że autorowi gry Jekyll i Hyde udało się to doskonale. Każda runda to takie przeciąganie liny, niby się siłujemy ale czasem trzeba też trochę popuścić, żeby innym razem pociągnąć mocniej. Przyzwyczajeni jesteśmy do wygrywania, a okazuje się, że nie raz trzeba będzie celowo się podłożyć. Kilka pierwszych potyczek może sprawić pewne trudności, ale w miarę nabierania doświadczenia widzimy coraz więcej możliwości, a rozgrywka zdecydowanie nabiera rumieńców.

Polecam szczególnie wielbicielom mechaniki trick taking, gwarantuję że gra miło Was zaskoczy.

 

wydawnictwo: Nasza Księgarnia
liczba graczy: 2
wiek: 10+
czas gry: 20  minut
zasady: proste

 

 

Recenzja gry Jekyll i Hyde powstała we współpracy z wydawnictwem Nasza Księgarnia.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close