pasjans klasyczny zasady

Pasjans klasyczny Klondike

przez Dzieciaki z potencjalem

Pasjans to gra karciana dla jednej osoby, zwana także samotnikiem. Celem gry jest ułożenie dostępnych kart w konkretne sekwencje bądź układ, według ustalonych dla danej gry reguł. Istnieje wiele rodzajów pasjansów, na tyle dużo, ze powstały nawet książki ze zbiorami tego typu gier. 

Jednym z najpopularniejszych jest pasjans klasyczny, znany też pod nazwą Klondike. W latach 90-tych był popularną rozrywką wielu użytkowników komputerów z systemem Windows (parę ciekawostek dotyczących tej wersji pasjansa znajdziecie w artykule na portalu Antyweb).

 

 

Sama bardzo lubię od czasu do czasu zmierzyć się z pasjansem. Przy czym zawsze wybieram rozgrywkę offline z użyciem tradycyjnych kart. Gra na komputerze czy w aplikacji jakoś do mnie nie przemawia.

 

Pasjans klasyczny – zasady gry

Do zabawy wykorzystamy jedną talię kart. Rozgrywkę rozpoczynamy od rozłożenia przetasowanych kart na siedem stosów. W pierwszym stosie kładziemy tylko jedną, odkrytą kartę. Obok układamy drugi stos składający się z karty zakrytej i leżącej na niej karty odkrytej. Każdy kolejny stos ma o jedną zakrytą kartę więcej. W ostatnim stosie znajdzie się sześć zakrytych kart i jedna odkryta. Resztę kart układamy z boku w jednym zakrytym stosie.

W trakcie gry będziemy przenosić wierzchnią, odkrytą kartę do innej kolumny, stosując się do dwóch zasad:

  • karty układamy naprzemiennie czerwone z czarnymi;
  • każda kolejna karta musi być o jeden młodsza od tej pod nią. np. 3 pik kładziemy na 4 kier. 

pasjans klasyczny zasady

Prześnić możemy pojedyncze karty lub całe sekwencje. Po przeniesieniu odkrytej karty do innej kolumny, odkrywamy wierzchnia kartę, na której wcześniej leżała.

Jeśli nie jest możliwe znalezienie odpowiednich kart na stole, kolejne dociągniemy z zakrytych kart pozostałych w talii.

Celem gry jest odkrycie i ułożenie wszystkich kart w czterech stosach, odpowiadających każdemu z kolorów. Karty układamy od asa, poprzez 2,3 itd., aż do króla. 

Prawdopodobieństwo zakończenia rozdania sukcesem, obliczono na 80%.

pasjans klasyczny zasady

Podsumowanie

Co takiego ma w sobie pasjans? Dlaczego polecam Wam taką formę rozrywki?

Dla mnie pasjans to nic innego jak łamigłówka, zabawa logiczna z wykorzystaniem kart. Co prawda nie zawsze mamy wpływ na ostateczny wynik, ponieważ sporą rolę odgrywa tu losowość, ale nasza spostrzegawczość i umiejętność planowania ruchów również mają na niego wpływ.

Pamiętajcie, że tego typu aktywności nie są skierowane tylko do dorosłych, świetnie sprawdzają się jako zabawa dla dzieci, w której należy szukać wzorów, układać sekwencje, przemyśleć kolejne ruchy i wybrać te najbardziej optymalne. 

W kolejnych artykułach przedstawię inne znane i lubiane pasjanse. Jeśli lubicie grać online to na stronie Pasjanse.com.pl znajdziecie ich całe mnóstwo.

Sprawdźcie też inne pomysły na wykorzystanie talii kart. 

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close