sudoku dla dzieci

Sudoku to jedna z najpopularniejszych łamigłówek dla dzieci i dorosłych. Daje wiele możliwości jeśli chodzi o dostosowanie poziomu trudności do umiejętności osoby rozwiązującej zadanie.

W sieci dostępnych jest wiele materiałów do wydruku czy generatorów pozwalających na samodzielne tworzenie łamigłówek. W każdym kiosku znajdziemy gazetkę wypełnioną zadaniami. Żeby nie powielać zasobów, które są tak powszechne, podrzucę Wam inny pomysł. 

Do zabawy wykorzystamy moje ukochane karty, które nadają się idealnie do stworzenia sudoku dla dzieci.

Przede wszystkim pozwolą na fizyczne manipulowanie zawartością naszej łamigłówki, a taka możliwość to zawsze ogromny plus. Dzieci mogą dowolnie przestawiać elementy i na bieżąco korygować swoje ruchy.

 

Przygotowanie

Z talii wybieramy walety, damy, króle i asy w czterech kolorach.

Z kart tworzymy układ czterech rzędów i czterech kolumn tak, aby poszczególne rzędy składały się z kart o tej samej wartości.

Zadanie polega na ułożeniu kart w taki sposób, aby wartości nie powtarzały się w żadnym rzędzie, kolumnie czy na skos.

 

 

Warianty

Moja ulubiona część wszystkich zabaw, czyli dostosowywanie ich do możliwości i umiejętności dzieci.

Zabawa z kartami pozwala na dowolne manipulowanie poziomem trudności. Wersję wyjściową możemy zmienić tak, aby skorzystały z niej młodsze dzieci, ale i utrudnić na tyle, że będzie wyzwaniem nawet dla dorosłego.

Wariant łatwiejszy

Wersja 1: Z talii wybieramy asy, króle i damy w trzech kolorach, w sumie 9 kart. Zmniejszamy liczbę kart w rzędach i kolumnach do trzech.

Wersja 2: Wykorzystujemy układ podstawowy, ale karty nie mogą się powtarzać tylko w wierszach i kolumnach. Nie zwracamy uwagi na przekątne.

Wariant trudniejszy

Warunki takie jak w wersji podstawowej, czyli wartości kart nie mogą się powtarzać w rzędach, kolumnach i na skos, ale dodatkowo powtarzać się nie mogą też kolory. Ta wersja to już prawdziwe wyzwanie.

Pomysł na wykorzystanie kart w sudoku dla dzieci pochodzi z kanału MathsPathway. Znajdziecie tam też opisane wyżej pomysły na dodatkowe warianty. 

 

Poniżej kilka innych pomysłów na zabawy w typie sudoku, jakie pojawiły się na blogu:

Kenken

Jajko Kolumba

Wielkanocne łamigłówki

 

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close