gry podobne do kółko i krzyżyk

Bardzo lubię szybkie gry, a szczególnie takie, do których nie potrzebujemy nic poza kartką papieru i czymś do pisania. Pozwalają nam grać w każdym miejscu i w dowolnym momencie. Zagramy podczas podróży autem czy pociągiem, w poczekalni u lekarza, na przerwie szkolnej czy w restauracji, czekając na deser 😉 Całkiem sporo możliwości, prawda?

Dziś chciałabym Wam pokazać popularną grę w kółko i krzyżyk, lecz z odrobinę zmienionymi zasadami, które powodują że gra jest trochę bardziej wymagająca. Inspiracją do powstania tej wersji było 4Mation,  wydane przez Piatnik.

 

Jak gramy

Do zabawy będziemy potrzebować kartki i dwóch długopisów. 

Zaczynamy od narysowania planszy o wymiarach 7×7 pól.

Gracze na zmianę zaznaczają na planszy swój symbol, dążąc do utworzenia linii czterech symboli w pionie, poziomie lub na skos. Co poza rozmiarem różni tę grę od popularnego pierwowzoru?  Zasada wstawiania symboli na planszy. Każdy kolejny symbol należy wstawić w polu sąsiadującym bokiem lub rogiem z polem, na którym narysowany został poprzedni symbol.

Przyjrzyjcie się zdjęciu poniżej, na którym zaznaczony jest ostatni narysowany na planszy symbol. Teraz kolej gracza grającego kółkami. Czy ma szansę zablokować przeciwnika? Niestety nie. Gracz grający krzyżykami ma już zwycięstwo w kieszeni.

Może się zdarzyć, że gracz nie będzie miał możliwości wstawienia kolejnego symbolu, bo wcześniejszy został “odcięty” od wolnych pól. W takiej sytuacji wybiera on dowolne miejsce na planszy, od którego będzie kontynuował grę.

 

Warianty

Jeśli chcecie, żeby rozgrywka trwała krócej to możecie zagrać na mniejszej planszy.

gry podobne do kółko i krzyżyk

Rysowanie symboli można zastąpić pionkami, które będziemy ustawiać na planszy. Jako pionki wykorzystajcie klocki, nakrętki po napojach czy znaczniki z innych gier.

 gry podobne do kółko i krzyżyk

Udanej zabawy:)

 

Jeśli lubicie tego typu zabawy to zerknijcie też na inne gry podobne do gry w kółko i krzyżyk:

Kółko i krzyżyk do 15

Kółko i krzyżyk 5×5 – Gra w Stratego

Połącz cztery

 

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close