kółko i krzyżyk 5x5

Kółko i krzyżyk 5×5 – Gra w Stratego

przez admin

Kółko i krzyżyk to gra, której nie trzeba przedstawiać. Ale czy wiecie, że powstało wiele jej wersji? Jedną z nich znalazłam na stronie SP 127 pod nazwą Stratego. Chciałam dowiedzieć się więcej na temat tej gry, ale po wpisaniu nazwy w Google pojawia się tylko gra planszowa, która nijak się ma do gry, której faktycznie szukałam. Zadowolimy się więc tylko informacjami z tego jednego źródła, a na potrzeby tego artykułu nazwiemy ją kółko i krzyżyk 5×5.

 

Przygotowanie

Do zabawy będziemy potrzebować kartki i czegoś do pisania. Źródło podaje, że przydadzą się długopisy w dwóch kolorach, ale faktycznie wystarczy jeden kolor. 

Na kartce rysujemy tabelkę jak do tradycyjnej gry w kółko i krzyżyk, tylko w rozmiarze 5×5 (to jest rozmiar przykładowy, możecie też wykorzystać większy obszar gry).

 

Rozgrywka

Gracze na zmianę zaznaczają na kartce symbol “o” lub “x”. Jeśli używacie kolorowych długopisów to można wybraną kratkę zamalować, będzie bardziej efektownie.

kółko i krzyżyk 5x5

Celem jest stworzenie linii, zawierającej przynajmniej dwa sąsiadujące symbole gracza. Linia może przebiegać poziomo, pionowo lub na skos.

Kiedy gracze wypełnią całe pole gry, zliczamy punkty.

Każde sąsiadujące ze sobą co najmniej dwa symbole dają nam punkty (jeden punkt za każdy symbol). Często pojawi się sytuacja (i jest wręcz pożądana), w której jeden symbol będzie zawierał się w dwóch, trzech, a nawet czterech różnych liniach. Wtedy wliczamy go do każdej z nich.

Sytuację tę przedstawia poniższe zdjęcie. Symbol “x” znajdujący się w centralnym punkcie planszy będzie punktował wraz z innymi symbolami czterokrotnie: za 2 na skos i za 3 na skos w drugą stronę oraz za 4 pionowo i za 3 poziomo.

kółko i krzyżyk 5x5

Punkty najlepiej podliczać sprawdzając po kolei wszystkie wiersze, kolumny oraz linie skośne w obie strony.

Rozgrywamy dwie rundy, tak aby gracze mieli możliwość wykonania takiej samej liczby ruchów. Plansza ma 25 pól, więc pierwszy gracz zawsze postawi o jeden symbol więcej niż przeciwnik.

Na koniec sumujemy wszystkie uzyskane przez graczy punkty. Zwycięża ten, kto zdobył ich więcej.

Gra wymaga od nas przemyślanych ruchów. Warto wybierać takie pola, które przyniosą nam najwięcej korzyści, czyli np. jeden symbol będzie się zawierał w kilku liniach. Ale nie można przy tym zapominać o przeciwniku. Musimy też śledzić jego ruchy i starać się w miarę możliwości blokować pola, które dadzą mu więcej punktów lub umożliwią tworzenie kolejnych linii.

 

Koniecznie sprawdźcie inne nasze gry, które powstały na bazie gry w kółko i krzyżyk. 

Kółko i krzyżyk do 15

Kółko i krzyżyk z mnożeniem

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close