Draftozaur instrukcja

Draftozaur to gra planszowa, która od początku już zachęca oprawą graficzną oraz samą mechaniką gry.  Przeznaczona jest dla graczy od 8 roku życia. 

Jest to kolejny rodzinny tytuł wydany przez Naszą Księgarnię. Wydawnictwo przyzwyczaiło nas do ładnych gier takich chociażby jak Wyprawa do El DoradoSen czy Ślimaki to mięczaki i nie inaczej jest tym razem.

 

Zawartość

– pięć dwustronnych plansz, przedstawiających wybiegi dla dinozaurów letnią i zimowa porą;

– miseczki do samodzielnego złożenia, które posłużą do magazynowania dinozaurów;

– duża, drewniana kostka;

– bardzo starannie wykonany woreczek, dokładnie taki sam jaki znalazł się w grze Z kwiatka na kwiatek (już go wcześniej zachwalałam więc nie będę się powtarzać);

– 60 kolorowych, drewnianych figurek dinozaurów.

Gra z dinozaurami

Jak gramy

Każdy z graczy dostaje swoją planszę, na której będzie toczyła się gra. Jako, że plansza jest dwustronna, przed rozgrywką ustalamy na której stronie zagramy. Poziom trudności na obu planszach jest zbliżony. Różnią się tylko sposoby punktowania, więc ostatecznie wybór sprowadza się do tego co w danym momencie bardziej nam pasuje.  

Draftozaur instrukcja

Gracze losują z woreczka po sześć dinozaurów i umieszczają je w swoich miseczkach. Turę rozpoczyna aktywny gracz od rzutu kostką, która wskaże do jakiego obszaru należy dołożyć wybranego przez każdego z graczy dinozaura. Nie dotyczy to jednak gracza aktywnego, on ma w tej kwestii pełną dowolność.

Gra opiera się na mechanice draftu. W związku z tym po dołożeniu dinozaura, przekazujemy pozostałe kolejnemu graczowi, otrzymując jednocześnie zestaw od gracza z prawej strony. Po zakończonej turze gracz aktywny przekazuje też dalej kostkę, co oczywiście wiąże się ze zmianą gracza aktywnego.

Draftozaur instrukcja

Celem gry jest umiejętne manewrowanie dinozaurami, które finalnie da nam jak najwięcej punktów. Wśród punktujących obszarów mamy takie, na których zbieramy takie same dinozaury. Punktować może też różnorodność, pary takich samych dinozaurów i kilka innych konfiguracji. Łącznie na każdej z plansz mamy 7 różnych pól z punktacją.

Szczegółowa instrukcja do gry Draftozaur dostępna jest na stronie wydawnictwa Nasza Księgarnia.

 

Draftozaur instrukcja

 

Wrażenia

Gra wymaga od nas dobrego przemyślenia każdego z ruchów i oszacowania potencjalnych możliwości zdobycia punktów. Niestety nie wszystko da się tu zaplanować. Na nasze decyzje ma wpływ losowość w doborze dinozaurów oraz rzut kostką, które mogą pokrzyżować nawet najlepszy plan. Niemniej, jest to losowość, która wcale nie psuje frajdy z samej rozgrywki a wręcz wprowadza do gry sporo ubarwiających ją emocji.

Dużym plusem jest fakt, że akcje wykonujemy równocześnie, dzięki temu nie ma żadnych zastojów a rozgrywka jest płynna i dość szybka. Negatywna interakcja występuje tylko w niewielkim stopniu i nie zawsze się opłaca. Kiedy nie chcemy oddać kolejnemu graczowi konkretnego dinozaura, możemy go ułożyć u siebie na planszy. Ale czy ten konkretny gatunek jest nam akurat potrzebny? Czy chcemy na takie posunięcie poświęcić swój ruch, tracąc jednocześnie możliwość zdobycia kolejnych punktów dla siebie? 

Gra jest dość prosta ale wymaga myślenia. Usatysfakcjonuje zarówno dzieci jak i ich rodziców. Słowem, idealna gra do rodzinnego grania oraz do wprowadzenia w świat planszówek osób, które z nowoczesnymi grami nie miały do tej pory doświadczenia.

Nasza Księgarnia jak zwykle dba o szczegóły więc nie powinien dziwić fakt, że jako uzupełnienie samej gry, wydawnictwo udostępniło też na swojej stronie Arkusze punktacji

 

wydawnictwo: Nasza Księgarnia
liczba graczy: 2-5
wiek: 8+
czas gry: 25 min.
Zasady: proste
 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close