kolejność wykonywania działań

Kolejność wykonywania działań – zabawa matematyczna

przez admin

Pamiętacie jaka jest prawidłowa kolejność wykonywania działań? To wydaje się całkiem proste (i takie jest, w końcu jest to materiał, który opanowują dzieci w szkole podstawowej). Okazuje się jednak, że po latach często miewamy z tym problemy. I nie, nie przesadzam. Kto śledzi mój profil w mediach społecznościowych z pewnością wie o coniedzielnych łamigłówkach, jakie serwuję swoim czytelnikom. Zdarza się, że wymagają one obliczeń, najczęściej nieskomplikowanych. A jednak pojawiają się błędy i wynikają one zwykle z nieprawidłowej kolejności wykonywanych obliczeń.

Całe zagadnienie dobrze wytłumaczone jest na kanale  Pi-stacja Matematyka. Podrzućcie link dzieciom lub zajrzyjcie sami, jeśli tego potrzebujecie.

Tymczasem ja proponuję świetną zabawę, która pomoże utrwalić prawidłową kolejność wykonywania działań.

 

Przygotowanie

Do zabawy będziemy potrzebować trzech kostek oraz kartki i czegoś do pisania.

Zaczynamy od rzutu kostkami. Zadaniem dzieci będzie wykorzystanie wylosowanych liczb do stworzenia działań,  które dadzą pożądany wynik. Mogą to być np.:

  • największy możliwy wynik;
  • najmniejszy wynik;
  • wynik najbliższy 20 itp.

Jeśli chcemy podnieść poziom trudności to wprowadzamy dodatkowe kostki, dzięki temu pojawi się więcej możliwości. W razie potrzeby kostki możemy zastąpić tradycyjnymi kartami.

 

Zabawę warto wykorzystać na lekcjach jako:

  • grę rywalizacyjną (każdy uczeń samodzielnie tworzy działania, najlepsze wyniki przechodzą do dalszego etapu);
  • grę kooperacyjną (pracujemy w parach na czas);
  • zadanie domowe (nauczyciel na lekcji losuje liczby, a dzieci w domu tworzą działania).

Przy okazji odsyłam Was do jednego z wcześniejszych artykułów, w którym pokazywałam grę matematyczną z kartami Użyj 10!. Celem gry było stworzenie działań z wykorzystaniem jak największej liczby spośród dostępnych 10 kart. To również świetny sposób, żeby przećwiczyć kolejność wykonywania działań.

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close