W pył zwrot recenzja

W pył zwrot

przez admin

Całkiem niedawno na blogu pojawiła się gra Spór o bór, która tak bardzo przypadła nam do gustu, że praktycznie nie odkładamy jej na półkę z planszówkami. Wciąż leży w pobliżu stołu, na którym zazwyczaj gramy. Musi być pod ręką bo sięgamy po nią nad wyraz często.

Ale to nie o niej ma być dzisiaj mowa, a o grze W pył zwrot. Obie gry mają jednak ze sobą wiele wspólnego i nie sposób tego pominąć. Ich autorem jest jeden z najbardziej znanych twórców gier planszowych, Reiner Knizia. Są to też kolejne wydania gier, stworzonych przed laty (Spór o bór wydano pierwotnie pod nazwą Schotten Totten w 1999 roku, a W pył zwrot za granicą ukazał się już w 1992 roku jako Loot). Aktualnie w Polsce obie gry wydało Muduko, a przepiękne ilustracje do nich stworzył Piotr Sokołowski. 

W pył zwrot recenzja

Cel i zasady gry

W pył zwrot jest taktyczną karcianką, przeznaczoną dla graczy od 8 roku życia. Taki wiek w każdym razie podaje wydawca. Ja uważam, że już 7-latki bez problemu sobie z nią poradzą. Gra oferuje dwa tryby rozgrywki – normalny, w którym każdy gra na swój rachunek (od 2 do 6 osób) oraz wariant drużynowy (4/6/8 osób), w którym gracze w parach próbują pokonać rywali.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów. Do dyspozycji mamy karty kwiatów, które nam te punkty dają na koniec gry, oraz karty owadów, dzięki którym zdobywamy kwiaty.

gra Muduko

W swoim ruchu możemy wykonać jedną z dwóch akcji.  Zagranie karty na stół, albo dobranie nowej karty na rękę z zakrytego stosu dobierania. Kartę kwiatu zagrywamy w swoim obszarze gry. Z kolei kartę owada można zagrać do położonego na stole kwiatu, swojego bądź wyłożonego przez innego gracza. Należy jednak pamiętać, że dokładane karty owadów musza się różnic kolorem od tych leżących już przy wybranym kwiecie.  

W pył zwrot zasady gry

 

Warunkiem zdobycia punktowanych kart kwiatów jest osiągnięcie przewagi w sile danej armii. Dla każdego kwiatu taką walkę rozpatruje się osobno – na początku tury aktywnego gracza. Jeżeli więc przy dowolnym z kwiatów siła naszych owadów jest większa, to go zdobywamy i odkładamy na bok. Podobnie rzecz się ma, gdy nikt nie walczył o wyłożony przez nas kwiat.

W przypadku gdy przy karcie siła dołożonych przez rywali owadów jest taka sama, nikt nie zdobywa karty. Zostaje ona odłożona na bok i nie bierze udziału w dalszej grze.

W talii znajdują się też karty specjalne. Przede wszystkim mamy tu kartę czarnej pszczoły, która jest najmocniejsza i pozwala zdobyć wybraną kartę kwiatu praktycznie bez walki. Ponadto w każdej grupie owadów znajduje się jedna karta dowódcy, który jest silniejszy od wszystkich pozostałych owadów i pozwala wyeliminować wyłożonego wcześniej dowódcę innego gracza.

W pył zwrot recenzja

 

Gra kończy się w momencie, gdy zostanie wyczerpany stos kart, a dowolny gracz zagra swoją ostatnią kartę. Wszystkie karty kwiatów, jakie zostały graczom na ręce pod koniec gry dają punkty ujemne. 

 

Podsumowanie

Od samego początku nasuwają się porównania do gry Spór o bór. Obie karcianki są do siebie podobne, różni je jednak jeden istotny element. Ta pierwsza to gra dla dwóch graczy. Z kolei W pył zwrot to gra przeznaczona dla 2-8 osób, przy czym najlepiej skaluje się w większym gronie. Gra w parze nie jest zbyt ekscytująca, za to wraz ze wzrostem liczby graczy, staje się coraz bardziej dynamiczna. Wymaga dostosowywania swojej taktyki do szybko zmieniającej się na stole sytuacji. Trzeba mieć przysłowiowe “oczy wokół głowy”, by nie przegapić okazji na zdobycie dobrej karty.

Dzięki temu, że rozgrywki są szybkie, po jednej partii najczęściej mamy ochotę rozegrać rewanż. Rzadko zabawa kończy się na jednej partii. 

Polecam do grania w większym gronie z graczami, którym nie przeszkadza trochę losowości i negatywnej interakcji, a jednocześnie ceniącymi dynamiczne rozgrywki.

 

wydawnictwo: Muduko
liczba graczy: 2-8
wiek: 8+ 
czas gry: 20 minut
Zasady: Bardzo proste

 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Muduko.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close