gra w kreski

Gra w kreski z matematycznym twistem

przez admin

Co ciekawe, o tej grze pisałam już na blogu kilkakrotnie, pokazywałam Wam różne pomysły na wykorzystanie jej w nauce matematyki. Pojawiała się ona jednak pod nazwą Kropki i kwadraty, ponieważ taką właśnie nazwę ja pamiętałam z dzieciństwa. Okazało się, że znana jest bardziej pod nazwą Gra w Szewca lub Gra w kreski. Cóż, człowiek uczy się całe życie 😉

Tym razem kolejna, czwarta już wersja gry. O wcześniejszych przeczytacie tutaj:

Kropki i kwadraty – gra z dodawaniem i odejmowaniem

Kropki i kwadraty z mnożeniem

 

Przygotowanie

Do gry będziemy potrzebować długopisów w dwóch kolorach oraz kartki z zaznaczonymi na niej kropkami. Możecie ją przygotować samodzielnie lub skorzystać z jednego z wielu dostępnych generatorów, w których sami tworzycie szablon. Ja korzystam ze Stemsheets, w którym można ustawić wielkość kropek, ich kolor i rozstaw. 

Kolejnym krokiem jest wpisanie pomiędzy kropkami przypadkowych liczb z zakresu 1-9. 

Przygotowałam planszę z uzupełnionymi już liczbami, możecie ją pobrać poniżej. 

 

Gra w kreski – plansza

 

Rozgrywka

Gra przebiega według zasad znanych z klasycznej wersji Szewca.

Gracze na zmianę rysują linie łączące pary kropek, znajdujące się obok siebie w pionie lub w poziomie.
Celem gry jest zamknięcie jak największej liczby małych kwadratów ostatnią kreską. Gracz, który zamknie kwadrat ma prawo do następnego ruchu. Zamknięte kwadraty zamalowujemy swoim kolorem lub zapisujemy zdobyte punkty pod polem gry.

W przypadku tej wersji gry dochodzi jeszcze jeden cel, a mianowicie zamykanie kwadratów, wewnątrz których znajdują się te większe wartości.

Na koniec gry nie sumujemy bowiem liczby zamkniętych przez graczy kwadratów, a wartości jakie się w nich znajdują. Gracz, który zbierze największą sumę, wygrywa. 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close