recenzja gry planszowej papua

Papua to rodzinna gra logiczna, której autorem jest Grzegorz Rejchtman, stojący również za tak znanym tytułem jak Ubongo. Ponownie mamy tu do czynienia z grą w typie układanki, w której gracze ścigają się ze sobą o tytuł najlepszego i najszybszego budowniczego. Tym razem jednak nie będziemy budować abstrakcyjnych kształtów a mosty pomiędzy egzotycznymi wyspami.

 

Zawartość

– 32 dwustronne plansze zadań 

– 52 kafelki mostów (po 13 w każdym kolorze)

– 4 pionki

– 8 żetonów bonusowych i 4 żetony wulkanów

– spinner i kostka.

Na uwagę zasługuje tez wypraska, w której każdy element znajdzie swoje miejsce. Taki detal ale dla mnie niezwykle ważny.

na zdjęciu elementy gry, planszetki, plansza punktacji, pionki, kostka, żetony i mosty

Jak gramy

Naszym zadaniem będzie połączenie mostami wysp na wybranej planszetce. Do dyspozycji mamy 13 kafelków z mostami w różnych rozmiarach i kształtach, które możemy dowolnie obracać.

Grę rozpoczynamy od wybrania odpowiedniej planszy w zależności od wariantu na jaki się zdecydowaliśmy. Do wyboru mamy standardowy (łączymy mostami cztery wyspy), trudny (łączymy cztery wyspy ale mamy dodatkową przeszkodę w postaci wulkanu) albo łatwy (łączymy trzy wyspy). 

na zdjęciu planszetka z ułożona trasą łatwa do trzech z czterech wysp

Na sygnał gracze równocześnie zaczynają układać elementy na swoich planszetkach a ten, który jako pierwszy ukończy zadanie woła „Papua”. Jest to sygnał dla pozostałych, że czas się skończył. Gracze zdobywają tyle punktów, ile wysp udało im się połączyć, dodatkowo gracz, który dokonał tego jako pierwszy, otrzymuje żeton z bonusowymi punktami.

na zdjęciu plansza punktacji z czterema pionkami na polu startowym

 

Nasze wrażenia

Bardzo mi się podoba, że autor dostosował możliwości gry do warunków grania w rodzinnym gronie, gdzie często przy planszy spotykają się osoby o różnych umiejętnościach. Rozwiązaniem, które w znacznym stopniu wyrównuje szanse graczy, jest możliwość jednoczesnego grania jak w trudniejszym wariancie (łączymy cztery wyspy), dla graczy starszych i bardziej zaawansowanych oraz w wariancie łatwiejszym (łączymy trzy wyspy), w przypadku dzieci.

Duża ilość plansz, wariantów i kombinacji sprawia, że każda rozgrywka będzie inna i nawet po rozegraniu wielu partii nie ma szans na zapamiętanie optymalnych tras i połączeń.

Papua z pewnością przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom gier logicznych. Jeśli macie i lubicie Ubongo to z pewnością i Papua skradnie Wasze serca.

 
wydawnictwo: Egmont
liczba graczy: 2-4
wiek: 8+
czas gry: 25 minut
Zasady: Bardzo proste

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close