zabawy matematyczne dla przedszkolaka

Zabawy matematyczne z labiryntem

przez Dzieciaki z potencjalem
Podczas porządkowania teczek z różnymi “przydasiami” znalazłam labirynt, który kiedyś był bardzo intensywnie eksploatowany w zabawach z instrukcjami słownymi.  Przeczytacie o nich TUTAJ.  Zabawa w końcu trochę się dzieciom znudziła, a labirynt poszedł w odstawkę. Ale u nas niewiele rzeczy trafia do kosza. Większość materiałów czy naszych pomocy edukacyjnych DIY znajduje swoje miejsce w licznych teczkach i segregatorach, w których czekają, aż kolejne dziecko do nich “dorośnie” lub po prostu ktoś przypadkiem się do nich dokopie…  Tak jak właśnie ja teraz 😉
Pomyślałam, że można wykorzystać labirynt do utrwalania umiejętności, nad którymi moje dzieci aktualnie pracują. 

Przygotowanie

Labirynt możecie pobrać z Internetu albo stworzyć własny za pomocą generatora.
Ja najczęściej korzystam z Maze Generator, na polskojęzycznych stronach też znajdziecie różne generatory. Google podsunie Wam wiele możliwości.
Wydrukowany labirynt wkładamy do foliowej teczki na dokumenty (zwróćcie tylko uwagę, żeby była gładka, nie chropowata). Oczywiście to nie konieczność ale ja zawsze namawiam do wielokrotnego wykorzystywania wszelkich materiałów, a taką możliwość daje nam właśnie umieszczane ich w teczkach i pisanie po nich mazakiem suchościeralnym.

Warianty

1. Wielokrotności 
Wybieramy liczbę, a następnie piszemy na przygotowanej wcześniej planszy jej kolejne wielokrotności np. 4,8,12,16… Zaczynamy przy wejściu do labiryntu, a kolejne liczby wpisujemy tak, aby można było poprowadzić wzdłuż nich linię biegnącą, aż do wyjścia z labiryntu. Takie właśnie będzie zadanie, połączyć ciągłą linią kolejne liczby.
Dla utrudnienia można wpisać też inne liczby.
2. Kolejność liczb, czyli wariant dla maluchów, idealny dla mojego 5-latka. I tu znów w łatwiejszym wariancie wpisujemy tylko pojedyncze, kolejne liczby lub w trudniejszym dodajemy kilka ekstra 😉
3. Działania
Tu mamy wiele możliwości. Trasę do wyjścia z labiryntu wskażą nam działania, które będą miały ten sam wynik lub takie, w których wyniki będą rosnące o 1. Mogą być też takie, których wyniki będą tylko parzyste lub każdy następny będzie dwa razy większy od poprzedniego. Możliwości jest naprawdę wiele i warto je wykorzystać, żeby dostosować zabawę do swoich potrzeb lub po prostu ją urozmaicić. 
Planszę z labiryntem warto obracać w pionie, poziomie, zaczynać raz od jednego wejścia, innym razem z drugiej strony. Wszystko po to, aby młody człowiek zbyt szybko nie zapamiętał trasy. 
Możemy też odwrócić role i poprosić dziecko aby przygotowało dla nas takie zadanie, do czego gorąco zachęcam!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close