Gra Ekosystem recenzja

Ekosystem

Gra karciana dla całej rodziny

przez admin

Ekosystem to pięknie ilustrowana gra karciana dla 2-6 osób, która powinna zadowolić zarówno tych mniej, jak i bardziej zaawansowanych graczy. 

Zawartość

  • 130 kart;
  • 6 kart-ściągawek z opisem punktowania;
  • notes punktacji, który bardzo ułatwia zliczanie punktów;
  • instrukcja.

Ekosystem Nasza Księgarnia

Cel gry

Podczas rozgrywki każdy z graczy tworzy krainy, czyli układ kart w kształcie czworokąta o rozmiarach 5×4. Karty te przyniosą graczowi na koniec gry punkty, pod warunkiem, że spełnione zostaną określone warunki dotyczące liczby znajdujących się w układzie kart lub ich umiejscowienia. Zwycięzcą zostanie gracz, który najlepiej poradzi sobie z tym zadaniem i zdobędzie najwięcej punktów.

Recenzja gry Ekosystem

Rozgrywka

Gra opiera się na mechanice draftu czyli dobierania po jednej karcie z dostępnej puli i przekazywaniu reszty kart kolejnemu graczowi. Rozgrywka składa się z dwóch etapów, w których gracze wykonują serię określonych ruchów.

Gracze dobierają po 11 kart, a reszta trafia na zakryty stos. W danej turze każdy z graczy wybiera jedną kartę spośród 11 trzymanych w ręce i dokłada ją do swojej krainy. Następnie pozostałe karty przekazuje osobie siedzącej z lewej strony, ponownie dobiera jedną z puli otrzymanych kart i dokłada ją do swojej krainy. Cały proces powtarza się do momentu, gdy graczom pozostanie w ręce tylko jedna karta.

W etapie drugim gracze zachowują pozostałą kartę i dobierają po 10 kolejnych. Rozbudowa krain przebiega tak samo, jak wcześniej. Gra koczy się w momencie dołożenia przez wszystkich graczy dwudziestej karty.

karciana gra z draftem Ekosystem

Punktacja

Punkty zdobywamy za spełnienie określonych warunków, różnych w przypadku poszczególnych zwierząt czy elementów krajobrazu. I tak np. otrzymujemy 3 punkty za każdego lisa, pod warunkiem, że nie sąsiaduje z wilkiem lub niedźwiedziem. Z kolei za niedźwiedzia zdobędziemy punkty, pod warunkiem, że sąsiaduje z pszczołą lub pstrągiem. Potoki i łąki dają nam tym więcej punktów, im dłuższy/większy obszar utworzą.

Ponadto dostajemy tym więcej punktów, im więcej różnych rodzajów kart uda nam się umieścić w naszym ekosystemie.

W grze występuje 11 typów kart i każdy z nich punktuje za coś innego. Ponadto ogranicza nas obszar 4×5 kart, który sprawi, że nie wszystkie karty znajdą w nim swoje miejsce. Umiejętne balansowanie pomiędzy dostępnymi opcjami będzie w tym przypadku kluczem do sukcesu i zdobycia możliwie największej liczby punktów.

karty punktacji

Dla kogo

Ekosystem to gra przeznaczona dla dzieci od 8 roku życia i myślę, że to odpowiednia granica. Aby uzyskać satysfakcjonujący wynik, gracz będzie musiał w trakcie rozgrywki kontrolować jednocześnie wiele elementów. Gdzie dołożyć kartę, jakie karty będą dostępne w kolejnej rundzie, co robią inni gracze, jakie są szanse na zdobycie punktów za karty, które zbierają też inni gracze… Całkiem sporo tego i obawiam się, że młodsze czy mniej ograne dzieci mogłyby sobie za dobrze nie poradzić. Dlatego sugeruję trzymanie się wskazanego przez wydawcę wieku. 

Ekosystem recenzja

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że ciężko będzie zapamiętać jakie karty lubią swoje wzajemne sąsiedztwo i gdzie je umieścić w ekosystemie, tak aby dobrze punktowały. Okazuje się jednak, że już po jednej rozgrywce można grać praktycznie bez ściągawki. Na kartach znajduje się bardzo czytelna ikonografia. Ponadto relacje pomiędzy kartami odnoszą się bezpośrednio do tych, jakie występują w naturze. Łatwo zatem skojarzyć, że ważka i pstrąg będą szukać sąsiedztwa potoku, niedźwiedź nie pogardzi pstrągami, które są dla niego rarytasem, a pszczoła będzie się kierować w stronę łąki 😉 Jeśli w ten sposób przeanalizujecie sobie zależności między kartami, gwarantuję, że zapamiętacie je w mig!

Gra przeznaczona jest dla 2-6 graczy ale najlepiej sprawdzi się jednak w gronie trzech i więcej osób. Rozgrywka dwuosobowa wymaga włączenia do niej automy czyli wirtualnego gracza. I choć jego “obsługa” nie jest zbyt uciążliwa, to jednak gra z realnym partnerem sprawdza się dużo lepiej. Nam najlepiej grało się w gronie 3 osób. Wtedy mamy więcej możliwości kontrolowania poczynań innych graczy i dostosowania swojej rozgrywki do sytuacji na stole. Grając w większym gronie pojawia się trochę więcej losowości, mamy mniejszy wpływ na końcowy wynik, nie wiemy jakie karty do nas trafią. Ale mimo to rozgrywka jest wciąż bardzo satysfakcjonująca. Co ciekawe, czas gry nie zmienia się znacznie podczas rozgrywki w większym gronie. Minusy? Jeśli chcecie zagrać w pełnym składzie to będzie Wam potrzebny całkiem spory stół bo kompletny ekosystem każdego z graczy zajmuje sporo miejsca.

Jeśli szukacie prostych gier karcianych dla całej rodziny to koniecznie przyjrzyjcie się też dwóm innym tytułom Sen oraz Smoki.

 

wydawnictwo: Nasza Księgarnia
liczba graczy: 2-6
wiek: 8-108 lat
czas gry: 20 min
zasady: Bardzo proste

 

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy

Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close