gra matematyczna na kartce papieru z wielokrotnoscią

Kropki i kwadraty z wielokrotnością

przez Dzieciaki z potencjalem

 

Z pewnością wielu z Was słyszało o recyklingu treści. A jeśli nie, to szybko wyjaśnię. Jest to ponowne wykorzystanie stworzonych wcześniej materiałów i podanie ich w odrobine zmienionej formie.

Okazuje się, że w kategorii gier DIY takie ponowne, a wręcz wielokrotne wykorzystywanie treści, jest jak najbardziej na miejscu!

Bo po co kombinować i na siłę wymyślać kolejne nowości, skoro bazując na znanych już grach i zasadach, możemy ćwiczyć różne umiejętności?


Dobrym tego przykładem jest gra znana pod nazwą Kropki i kwadraty.

Gry dla dwóch osób na kartce pojawiają się na blogu regularnie. Bardzo je lubimy bo są szybkie i możemy zagrać dowolnym miejscu czy momencie. Wśród nich znalazły się dwa matematyczne warianty gry w kropki i kwadraty:

Kropki i kwadraty z dodawaniem i odejmowaniem

Kropki i kwadraty z mnożeniem

Tym razem wariant, w którym ćwiczymy wielokrotności wybranych liczb.

 

Przygotowanie

Do zabawy będziemy potrzebować tylko kartki i długopisów w dwóch kolorach.

Na kartce rysujemy siatkę kropek w układzie 6×6.

Przed rozgrywką każdy z graczy wybiera sobie liczbę z zakresu 2-9. W trakcie gry, gracze będą wpisywać na planszy kolejne wielokrotności wybranej liczby. Dlatego warto jest wybierać mądrze i stawiać na te liczby, które potencjalnie sprawiają nam najwięcej trudności. Dzięki temu, przy okazji dobrej zabawy, zostanie też w głowie trochę wiedzy 😉

Rozgrywka

W swoim ruchu gracz łączy dwie wybrane kropki poziomą lub pionową linią w swoim kolorze. 

plansza i początek gry, gracze w dwóch kolorach narysowali już po kilka pierwszych odcinków ale nie zamknęli jeszcze żadnego kwadratu
 

Jeśli uda mu się zamknąć kwadrat, wpisuje w nim liczbę, która jest mu przypisana. W każdym następnym zamkniętym przez gracza kwadracie, powinny pojawić się kolejne wielokrotności wybranej przez niego liczby. Np. jeśli gracz wybrał liczbę 4, to w trakcie gry będzie uzupełniał swoje kwadraty o liczby 8, 12, 16 itd…

zbliżenie na planszę, na której zamkniętych jest już połowa kwadratów

 

 

Po zamknięciu kwadratu, gracz otrzymuje dodatkowy ruch i może narysować kolejną linię. 

Gramy do momentu, aż wszystkie kropki zostaną połączone. Zwycięzcą zostaje gracz, któremu udało się zamknąć więcej  kwadratów.

To jak, spróbujecie?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close