Pirates crossfire gra logiczna Smart games

Gry z serii Smart Games są z nami od wielu lat. Te pierwsze trafiły do kolekcji ponad 9 lat temu i wciąż są w użyciu. Kto zna tę fantastyczną serię, ten wie, ile frajdy potrafią sprawić zarówno tym mniejszym, jak i większym fanom łamigłówek. 

Kiedy więc w ramach współpracy, księgarnia Taniaksiążka.pl zaproponowała mi recenzję wybranej gry planszowej, od razu wiedziałam, że zdecyduję się na jedną z tych właśnie łamigłówek.

Wybór padł na grę Pirates Crossfire, z serii Smart Games, przeznaczoną dla dzieci w wieku od 7 lat.

 

smart games dla dzieci od 7 lat

Zawartość

– plansza 5×5, na której będzie działa się cała magia;

– 8 ruchomych elementów: skały, okręty pirackie i marynarki wojennej;

– książeczka z 80 zadaniami na czterech poziomach trudności.

smart games dla dzieci od 7 lat

Rozgrywka

Zasada rozwiazywania zadań jest podobna jak w większości gier z serii Smart Games. 

Z załączonej do zestawu książeczki z zadaniami wybieramy to, które nas interesuje. Następnie we wskazanych miejscach na planszy układamy elementy widniejące na obrazku. To będzie nasze ustawienie początkowe. 

Liczba wskazówek zależy od wybranego poziomu trudności.  W zadaniach z poziomu Starter, czyli najłatwiejszego, dostajemy informacje dotyczące położenia zarówno wysp, jak i wybranych okrętów. W miarę zwiększania się poziomu trudności, wskazówek jest coraz mniej. 

smart games dla dzieci od 7 lat

 

Ale żeby tego było mało, poza czterema poziomami trudności, otrzymujemy też cztery tryby rozgrywki. Każdy z nich wymaga spełnienia określonych warunków. Mamy tryb pokojowy, w którym okręty się nie atakują, taki w którym marynarka wojenna atakuje piratów i odwrotnie. Jest też tryb, w którym odbywa się regularna walka, a wszystkie okręty skierowane są tak, aby ich armaty celowały w nieprzyjaciela.

Ostatecznie poza dopasowaniem elementów na planszy, musimy zwracać też uwagę na kierunek, w jakim zwrócone są okręty. A to potrafi nieźle namieszać!

 

na zdjęciu zbliżenie na elementy ze statkami

 

Nie raz zdarzyło nam się ustawić wszystkie okręty w miejscach, wskazanych w zadaniu, ale na koniec okazywało się, że nie spełniamy warunków wybranego trybu i trzeba zacząć od początku 😉 Przy okazji muszę chyba wyjaśnić dlaczego piszę w liczbie mnogiej. Mimo, że to łamigłówka jednoosobowa, najbardziej lubimy działać wspólnie, szczególnie na tych trudniejszych poziomach. Dzieci układają razem, czasem ja z jednym z nich, a jeszcze innym razem siadamy całą rodziną przy stole i głowimy się wspólnie nad zadaniem. Ostatecznie mamy wszyscy więcej frajdy, niż gdybyśmy działali pojedynczo.

smart games dla dzieci od 7 lat

Podsumowanie

Podobnie jak w innych grach Smart Games, na końcu książeczki znajdziemy rozwiązania do wszystkich zadań. Myślę jednak, że korzystanie z nich może popsuć zabawę i sama osobiście nigdy do nich nie zaglądam. Jeśli jesteśmy w sytuacji, w której nie potrafimy dojść do prawidłowego rozwiązania, lepiej odłożyć łamigłówkę na chwilę, ochłonąć i spróbować znów za jakiś czas. Albo poprosić kogoś o pomoc i spróbować znaleźć rozwiązanie wspólnie.

 

plasza z wyspami a na niej leży książeczka otarta na jednej z ostatnich stron z rozwiązaniami

Gry z serii Smart Games od zawsze budziły mój podziw. Jakość wykonania i pomysłowość są na najwyższym poziomie. Solidne elementy, które u nas przetrwały w niezmienionym stanie już wiele lat intensywnego użytkowania. Piękny design, intensywne kolory i dbałość o szczegóły. Trudno się do czegoś przyczepić 😉

Do tego mamy ogromny wybór tematyki gier, wśród których każde dziecko znajdzie coś dla siebie. W serii znajdziemy gry z postaciami z bajek np. Czerwony Kapturek, Trzy Małe Świnki, Śpiąca Królewna czy Jas i magiczna fasola oraz gry ze zwierzątkami, samochodami, statkiem kosmicznym, piratami, klejnotami… i całe mnóstwo innych. 

 

wydawnictwo: IUVI Games

wiek: 7+

liczba graczy: 1

czas gry: To zależy jak szybko uda Wam się rozwiązać 80 zadań 😉

Zasady: Bardzo proste

 

 

Artykuł postał w ramach współpracy z księgarnią 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close