łamigłówka matematyczna dla dzieci
Bardzo lubię gdy matma pojawia się w naszych codziennych zabawach, dzieci z reszta też. One na szczęście mają w sobie ogromny zapał, który objawia się szczególnie wtedy, gdy dostają coś nowego. Jeszcze nie wiedzą co i jak ale i tak już się cieszą na nową przygodę! Dlatego staram się im często podrzucać różne propozycje 🙂

W zabawach często wykorzystuję karty tradycyjne lub Uno. Nie inaczej będzie tym razem.
 
Dziś będziemy potrzebować talii kart, z której wybieramy karty 1-9 w jednym wybranym kolorze.
 
Zaczynamy od najprostszej wersji, żeby na spokojnie zrozumieć na czym polega zadanie a następnie stopniowo zwiększamy poziom trudności


Wariant I

Na całej kartce A4 rysujemy tabelkę 3×3. Pierwszą kolumnę i ostatni rząd zostawiamy puste a w pozostałych miejscach układamy losowo dobrane karty. 
Zadaniem dziecka jest zsumowanie każdej kolumny i każdego rzędu a następnie wpisanie wyniku w wolnym polu.

dopasowywanie kart we właściwym miejscu na planszy
nauka liczenia z kartami uno
Jeśli mamy maluszka, który liczy tylko do 10 to na całej kartce A4 rysujemy  tabelkę 3×3 i wybieramy karty o wartościach 1-5 tak aby do zsumowania były po dwie mniejsze wartości. Dla starszych dzieci odpowiednia będzie tabela 4×4.
 

Wariant II

Kolejną zabawę przygotowujemy tak jak wcześniej. Układamy karty w tabelce ale od razu wpisujemy wyniki w każdym rzędzie i kolumnie. Następnie usuwamy kilka kart i układamy z boku. Zadanie polega na uzupełnieniu brakujących miejsc w tabelce tak aby wartości się zgadzały.
łamigłówka matematyczna dla dzieci, zabawa z kartami utrwalająca znajomość liczb i przeliczania do 20

 

Wariant III

Kolejna propozycja jest znacznie trudniejsza dlatego warto zacząć od tabelki 3×3 i czterech kart. Układamy karty w tabelce, wpisujemy wyniki a następnie usuwamy wszystkie karty i odkładamy z boku. Dziecko musi je ułożyć z powrotem tak aby wszystkie sumy były prawidłowe. 
Jeśli użyjemy planszy 4×4 to będzie bardzo trudne zadanie, wymagające cierpliwości 🙂

 

łamigłówka matematyczna dla dzieci, zastosowanie kart uno w nauce matematyki
 
Innym utrudnieniem może być dołożenie dwóch dodatkowych kart do wyboru. 
utrwalanie dodawania z użyciem kart uno i planszy DIY
 

Wariant IV

Ostatnia zabawa to kwadrat magiczny (pisałam już o nim wcześniej Ułóż 15 ). Zadanie polega na ułożeniu kart o wartościach 1-9 w taki sposób aby suma w każdym rzędzie i kolumnie, w pionie, poziomie i ukosie, wynosiła 15. 
Dla ułatwienia na planszy możemy ułożyć kilka kart.

Jeśli zainteresował Was kwadrat magiczny to poczytajcie sobie o nim w sieci, informacji jest sporo (łącznie ze wzorem, który pozwoli Wam zawsze prawidłowo ułożyć wszystkie elementy).
 
łamigłówka matematyczna dla dzieci
układanie kart uno na planszy zabawa w kwadrat magiczny

 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

2 komentarze

Buba z Bajdocji 12 kwietnia, 2019 - 6:21 pm

Świetne!

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 14 kwietnia, 2019 - 12:37 pm

Dzięki 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close