gra matematyczna z kartami

Zabawa matematyczna – spełnij warunki

przez admin

Dzisiejsza propozycja to zabawa matematyczna dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, do której wystarczy nam tylko kartka i coś do pisania (ewentualnie karty). 

Zabawa polega na tworzeniu liczb według podanych warunków. Można notować je tradycyjnie na kartce, ale zachęcam do wykorzystania kart lub pociętych karteczek z cyframi 0-9, którymi dziecko będzie mogło manipulować w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. 

Rozgrzewka

Na początek warto zaproponować kilka prostszych zadań, w których dzieci ułożą liczby, spełniające poszczególne kryteria (jedna liczba – jedno kryterium).

Z dostępnych liczb ułóż:

⬩ dowolną liczbę parzystą; 

⬩ liczbę, która będzie miała “2” w dziesiątkach;

⬩ największą liczbę dwucyfrową;

⬩ liczbę nieparzystą, większą od 20 itd.

gra z kartami Uno

Wyzwanie

Po rozgrzewce przechodzimy do zadania głównego, które będzie polegało na umieszczeniu cyfr we właściwych pozycjach tak, aby uzyskać możliwie najlepsze wyniki spełniające jednocześnie wszystkie wymagane kryteria np.:

⬩ liczba trzycyfrowa;

⬩ największa liczba nieparzysta;

⬩ liczba podzielna przez 5.

zabawa matematyczna dla dzieci wczesnoszkolnych z kartami Uno

Ale wystarczy dorzucić jeszcze jeden warunek i już nasza liczba docelowa będzie inna np.:

⬩ liczba najbliższa 500.

gra matematyczna z kartami

Podane warunki są tylko przykładowe, ale Wy oczywiście możecie zmieniać je wedle uznania, dostosowując do umiejętności dzieci, urozmaicając zabawę. 

Warianty

⬩ ograniczcie wybór, spośród liczb 0-9 wybierzcie tylko kilka.

⬩ jeśli pracujecie w większych grupach, możecie się nawet pokusić o konkurs w parach. Pary dostają punkt za każdy dobrze spełniony warunek. Na koniec sumujemy zdobyte punkty i wyłaniamy zwycięzcę/zwycięzców.

To zadanie jest świetną propozycją do pracy w parach gdzie dzieci, bądź rodzic z dzieckiem, wspólnie ustalają najlepszą strategię, wymienią się pomysłami, uzasadniając przy tym swoje decyzje. To fantastyczny trening współpracy, umiejętności poszukiwania najlepszych rozwiązań i argumentowania.

Pomysł pochodzi ze strony http://nrich.maths.org

Więcej gier i zabaw matematycznych znajdziecie pod etykietą Matematyka

Udanej zabawy 🙂 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close