Dopełnianie do 10 gra matematyczna dla dzieci

 

Wciąż do głowy przychodzą mi pomysły na kolejne gry i zabawy utrwalające cenną umiejętność, jaką jest dopełniania do 10. Tym razem gra karciana bazująca na zasadach znanej wszystkim gry w Piotrusia.

Do zabawy będziemy potrzebować talii tradycyjnych kart. W przypadku gry dwuosobowej, wybieramy z talii karty w dwóch kolorach od asów do dziewiątek oraz jokera. Jeśli gramy w 3 lub 4 osoby to wybieramy karty w czterech kolorach.

 

Jak gramy

Tasujemy karty a następnie rozdajemy pomiędzy graczy, przy czym jeden z nich otrzyma o jedną kartę więcej i to od niego zaczniemy dobieranie kart w dalszym etapie.

Najpierw jednak gracze wybierają spośród swoich kart te, które tworzą pary czyli sumę 10 (karty nie muszą być w tym samym kolorze). Pary należy odłożyć na bok, nie będą już brały udziału w grze.

Rozgrywkę rozpoczyna osoba siedząca na lewo od gracza z większą liczbą kart, dobierając od niego losowo jedną kartę. Jeśli dobrana karta tworzy parę z inną, posiadaną wcześniej przez gracza, to odkłada on parę na bok a następnie pozwala kolejnemu graczowi wylosować od siebie kartę i tak dalej.

Gramy do momentu aż wszyscy pozbędą się swoich kart a jeden z graczy zostanie z jokerem. Przegrany otrzymuje punkt karny. Rozgrywamy określoną liczbę rund a zwycięzcą zostaje osoba, która na koniec będzie miała najmniej punktów karnych.

Partie są niezwykle krótkie, wręcz ekspresowe ale przy tym bardzo emocjonujące. 

 

Koniecznie sprawdź też inne gry. Dopełnianie do 10 klasa 1 i 2:

Zbierz 10

Uno – mistrz dopełniania

Roll & Write – zakreśl 10

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close