gra z dodawaniem do wydruku

Inspiracją do tej zabawy była jedna z gier planszowych, którą moje dzieci bardzo lubią. Pomyślałam, że można by wykorzystać jej mechanikę do stworzenia gry edukacyjnej. W ten sposób powstała gra Zakreśl 10, w której dzieci będą ćwiczyć dodawanie w zakresie 10 (poniżej znajdziecie plik z planszą do wydruku).

Do gry będziemy potrzebować plansz dla każdego gracza, kostki oraz czegoś do pisania.
W swoim ruchu gracz rzuca kostką, a następnie zakreśla na planszy tyle pól, ile oczek wypadło na kostce. Skreślamy pola przylegające do siebie bokami, nie można skreślać pól połączonych tylko narożnikiem. Jeśli wypadnie 6 to możemy zakreślić sześć pól lub wykonać dodatkowy rzut, wybór należy do gracza.

Celem jest zakreślenie takich liczb, które w jednym ruchu dadzą nam sumę 10.

dodawanie w zakresie 10 do wydruku
Jeśli gracz nie ma możliwości zaznaczenia określonej liczby pól, tak aby otrzymać sumę 10 to traci kolejkę. Wszystkie zakreślone liczby nie biorą dalej udziału w grze. 
 
Z czasem jest coraz trudniej manewrować pomiędzy zakreślonymi już polami. To sprawia, że podczas rozgrywki nie tylko liczymy, ale i musimy kalkulować gdzie i jakie pola skreślić, aby nie utrudnić lub zablokować sobie dalszych ruchów.
 
Gramy 10 rund. 
Możemy ustalić różne warunki zwycięstwa, które urozmaicają rozgrywkę i dodają do niej odrobinę strategii. Oto kilka przykładowych:
  • zwycięstwo daje zdobycie 100 punktów. Jeśli wszyscy gracze w tej samej rundzie osiągnęli ten wynik, ogłaszamy remis. 
  •  zwycięża gracz, który wykreślił więcej pól (wykorzystał więcej mniejszych liczb do tworzenia swoich dziesiątek);
  •  zwycięża osoba, która ma największy połączony obszar, złożony z wykreślonych pól.
 
Plansze do gry w formacie pdf możecie pobrać tutaj:
dodawanie w zakresie 10 do wydruku

Plansze do pobrania

 
Ja nasze plansze zalaminowałam bo znam swoje dzieci i wiem, że zabawa nie skończy się na jednej rundzie. Wykorzystując pisaki suchościeralne, możemy grać do woli 🙂
 
Wiem jakie to ułatwienie, kiedy można wykorzystać gotowe materiały do wydruku. Dlatego odsyłam Was do zakładki Do pobrania, w której znajdziecie więcej darmowych materiałów. Niech Wam służą!

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

Jola 8 lipca, 2021 - 10:01 pm

Bardzo ciekawy pomysł. Skorzystam z pewnością! Dziękuję.

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 9 lipca, 2021 - 4:22 pm

Cieszę się, że się przyda!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close