Kooperacyjna gra karciana
Bandido to kompaktowa gra karciana bazująca na kooperacji. Gra mieści się w małym pudełku, które zawiera 70 kart, w tym jedną kartę z wizerunkiem złodzieja i 69 kart  labiryntu. Dodatkowo mamy równie małą instrukcję, która dosłownie w kilku zdaniach wyjaśnia nam zasady. 

Gra potrafi wciągnąć, szczególnie dzieci 🙂 Ten dreszczyk emocji czy uda się powstrzymać złodzieja i nieodparta pokusa spróbowania ponownie gdy jednak się nie powiedzie…ale po kolei.

Jak gramy

 

Bandido to gra kooperacyjna dla 1-4 osób a jej zasady są banalnie proste. 
Tasujemy karty i rozdajemy graczom po trzy a resztę układamy w zakryty stos.

Każdy z graczy po kolei dokłada do ułożonych już na stole kart tuneli kolejne karty, wybierając jedną spośród trzech trzymanych w ręku. Po dołożeniu karty, dobieramy kolejną. 
Naszym celem jest takie manewrowanie korytarzami aby finalnie zamknąć złodziejowi drogę ucieczki. 
Gra kończy się naszą wygraną w momencie zrealizowania tego celu. Jeśli natomiast zabraknie nam kart do dobierania, to gra kończy się naszą przegraną a bandyta ucieka z więzienia.

na zdjęciu karty rozłożone na stole, połączone ze sobą tworząc plątaninę korytarzy, w samym środku tej plątaniny leży karta z wizerunkiem przestępcy za kratami
Wydaje się proste ale wcale takie nie jest. Większość rozgrywek kończy się jednak naszą porażką. Plus jest taki, że jedna partia trwa kilka minut i po przegranej najczęściej czujemy niedosyt i oczywiście podejmujemy kolejną próbę. 
Długa seria nieudanych prób może ostatecznie być odrobinę frustrująca dla dorosłych ale dzieciom najwyraźniej to nie przeszkadza. Dla nich największą frajdą jest samo budowanie korytarzy i próby powstrzymania złoczyńcy 🙂

Poniżej sytuacja, w której mamy zamknięte wszystkie korytarze. Oczywiście nigdy nie uda nam się tego zrobić w kilku pierwszych ruchach jakby wskazywało na to zdjęcie. Najczęściej stworzona plątanina korytarzy jest tak duża, że “wylewa” nam się ze stołu dlatego, jeśli nie macie dużego stołu to warto się zastanowić nad rozegraniem partyjki na podłodze.
na zdjęciu mały układ zamkniętych z każdej strony tuneli, w samym środku karta z przestępcą, który ma zamkniętą drogę ucieczki

Podsumowanie

Bandido, choć nie jest grą wybitną, to jednak ma sporo plusów:
– małe pudełko, które można wszędzie ze sobą zabrać;
– proste zasady ;
– kooperacja (w przypadku dzieci to zawsze dobry pomysł);
– emocje towarzyszące grze, szczególnie gdy grają dzieci.

Minusy:
– takie układanie kart bez dodatkowych atrakcji może się niestety w końcu znudzić;
– losowość.

Jeśli lubicie gry z motywem labiryntu to może spodoba Wam się któraś z pozostałych naszych propozycji: SabotażystaKotobiryntLabyrinth
wydawnictwo: Helvetiq
liczba graczy: 1-4
wiek: od 6 lat (według mnie 5+)
czas gry: 5-15 min.
Zasady: bardzo proste
nasza ocena: 4/5 (dzieci oceniają grę wyżej niż mama, taka nam wyszła średnia)
Grę zgłaszam do projektu Grajmy!


 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close