Qwirkle recenzja

Qwirkle to abstrakcyjna gra logiczna, jeden z naszych ulubionych tytułów do gry w gronie rodzinnym. Z takim samym zapałem sięgam po nią ja, mój mąż, jak i nasze dzieci. Zasady gry w Qwirkle są bardzo proste i nie wymagają żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy spostrzegawczość, trochę logiki i odrobina taktycznego myślenia.

Gra składa się ze 108 kolorowych i doskonale wykonanych drewnianych płytek. Dołączony jest do niej płócienny woreczek, który idealnie przydaje się, gdy chcemy grę zabrać ze sobą w podróż.

Qwirkle zasady 

Rozgrywka

Naszym zadaniem jest budowanie rzędów/kolumn z płytek w tym samym kolorze lub posiadających ten sam symbol.

Każdy z graczy na początek losuje po sześć płytek i ustawia je przed sobą tak, aby znajdujące się na nich symbole były niewidoczne dla innych graczy. W swojej turze gracz dokłada do układu na stole jedną lub więcej płytek, starając się stworzyć jak najdłuższy rząd/kolumnę. Trzeba jednak pamiętać, że elementy w danym rzędzie/kolumnie nie mogą się powtarzać. Tu należy się wykazać spostrzegawczością. Przy umiejętnym dołożeniu płytek możemy zapunktować podwójnie za stworzenie linii sześciu klocków. Możemy też zwielokrotnić punkty dokładając elementy tak, aby dały nam punkty z kilku ułożonych jednocześnie rzędów lub kolumn.

Qwirkle zasady

W zasadzie od samego początku równe szanse mają zarówno dorośli jak i dzieci. Przy czym dzieci z natury niecierpliwe należy czasem powstrzymywać od zbyt szybkich i pochopnych posunięć. Warto przeanalizować dostępne ruchy i przekalkulować który przyniesie graczowi najwięcej korzyści.

Gra uczy logicznego myślenia, a baczne obserwowanie tego co się dzieje na stole oraz jakie płytki zostały już użyte, umożliwia wykazanie się dobrą taktyką i strategią.

Warianty

Jeśli macie dzieci z większa różnicą wieku i te młodsze usilnie starają się włączyć do rozgrywek ze starszymi, ale nie są w stanie opanować oryginalnych zasad, to warto wprowadzić tak zwane home rules. Czyli po prostu modyfikacje, które nie wpłyną niekorzystanie na samą rozgrywkę, ale uproszczą ją na tyle, aby maluchy mogły z powodzeniem korzystać z gry. 

Jednym z kluczowych ułatwień jest odkrycie płytek znajdujących się w puli każdego graczy. Dzięki temu zabiegowi będziemy mogli na bieżąco weryfikować ruchy dziecka, podpowiadać w razie potrzeby, delikatnie sugerować najlepsze rozwiązania. 

Innym ułatwieniem związanym bezpośrednio z mechaniką gry jest możliwość dokładania płytek w każdym miejscu, w którym pasują, nie ograniczając się tylko do jednego rzędu/kolumny. Czyli w swoim ruchu możemy dołożyć kilka płytek w różnych miejscach. To znacznie skróci czas rozgrywki (jak dobrze wiemy maluchy nie lubią zbyt długo skupiać się na jednym zadaniu). Dodatkowo taki zabieg pozwoli częściej wymieniać płytki co wprowadzi więcej dynamiki.

 

Podsumowanie

Qwirkle zostało wydane w wielu krajach i zdobyło liczne nagrody, całkiem zasłużenie według mnie. To fantastyczna gra logiczna, uważam że jedna z najlepszych na rynku. Doskonale nadaje się do grania z dziećmi młodszymi i starszymi, jednocześnie rozgrywki mogą być satysfakcjonujące nawet dla graczy zaawansowanych. Niełatwo jest stworzyć grę, która sprawdzi się dosłownie w każdym gronie.

Jeśli lubicie gry logiczne, ale nie mieliście jeszcze okazji zagrać w Qwirkle to koniecznie nadróbcie zaległości!

wydawnictwo: Nasza Księgarnia
liczba graczy: 2-4
wiek: 6+
czas gry: 30-45 min.
zasady: bardzo proste

 

 

Recenzja gry Qwirkle powstała we współpracy z wydawnictwem Nasza Księgarnia.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close