system dziesiątkowy dla dzieci

Tysiące, setki, dziesiątki, jedności

przez Dzieciaki z potencjalem
Dziś gra, która pomoże dzieciom opanować dziesiątkowy system pozycyjny. Jeśli zastanawiacie się co to takiego, spieszę z wytłumaczeniem.  Dziesiątkowy system pozycyjny to taki system, w którym znaczenie cyfry zależy od jej położenia w liczbie, a dziesięć jednostek niższego rzędu oznacza jedną jednostkę wyższego rzędu.

Niestety regułki nigdy do mnie nie przemawiały i jestem pewna, że nie jestem wyjątkiem. Jak zatem dzieci mają utrwalić wiedzę, której może nie do końca rozumieją? Najlepiej przez doświadczanie. I tu z pomocą przychodzi nam dzisiejsza gra.
Może w niej wziąć udział 2+ graczy (w zasadzie nie ma limitu). Do zabawy będziemy potrzebować talii kart Uno, z której usuwamy karty specjalne, a pozostawiamy tylko te z liczbami 0-9. Karty Uno możecie zastąpić talią tradycyjnych kart o wartościach 1-9 lub kością dziesięciościenną.
Dodatkowo uszykujcie sobie kartki i długopis. Na kartkach rysujemy 4 kolumny i oznaczamy: w pierwszej tysiące, w drugiej setki, w trzeciej dziesiątki a w czwartej jedności.

Jak gramy

 
Karty tasujemy i rozdajemy po 4 każdemu z graczy. Każdy kładzie swoje karty zakryte na stole. W swojej turze gracz odkrywa jedną z wylosowanych czterech kart i jej wartość wpisuje w jednej z czterech kolumn na swojej karcie. Później odkrywa kolejną i wpisuje w dowolną kolumnę itd. 
Cała zabawa polega na tym, żeby zdecydować w której kolumnie wpisać daną wartość tak, aby powstała finalnie liczba 4 cyfrowa, była jak największa. 
 
W innej wersji losujemy cztery wspólne dla wszystkich karty, które układamy zakryte na środku stołu. Po odkryciu pierwszej, każdy z graczy decyduje w której rubryce ją wpisać. Następnie odkrywamy kolejną i tak dalej.
 
system dziesiątkowy dla dzieci, na zdjęciu stos kart Uno, przed nim leżą wyłożone cztery karty, odkryte zero a trzy pozostałe są zakryte, obok leży kartka do zapisu wyników i czerwony pisak

Punktacja

 
Punkty możemy liczyć na dwa sposoby:
 
1. Po każdej rundzie gracze porównują swoje wyniki i dostają za nie punkty. 0 za najniższy wynik, a każdy kolejny, wyższy wynik otrzymuje o 1 punkt więcej (punktacja będzie się różnić w zależności od liczby graczy).
 
2. Druga opcja polega na zsumowaniu wszystkich otrzymanych liczb.
Po określonej liczbie rund gracze zliczają zdobyte punkty / porównują ostatecznie osiągniętą sumę. Wygrywa oczywiście gracz z najwyższą sumą.
 
system dziesiątkowy dla dzieci, na zdjęciu karty uno leżące w zakrytym stosie, przed nim odkryte zero,jeden,sześć, czwarta karta leży zakryta, na kartce z wynikami zapisane są sześć w rubryce z tysiącami, setki jeszcze nie uzupełnione, jeden w rubryce z dziesiątkami i zero w rubryce z jednościami
 
Gra jest okazją do rozmowy o tym jaką strategię najlepiej zastosować. Gdzie zapisać zero odkryte jako pierwsze? W której kolumnie wpisać np. 9? Czym się kierować? My to wiemy ale dzieci muszą dopiero do tego dojść 😉
 
Bo one niestety często uczą się matematyki mechanicznie, bez zrozumienia. A to na dłuższą metę nie ma sensu (w zasadzie w ogóle nie ma sensu). Za to doświadczanie i wizualizowanie zdecydowanie ułatwia zrozumienie 🙂

Gra to dzisiejsza niespodzianka dla najstarszego syna, ciekawe czy sobie z nią poradzi…


Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close