mnożenie do 100

Wojna o czynniki – gra z mnożeniem

przez admin

Kolejna świetna gra, którą znalazłam na stronie Michigan State University, dostępna również w wersji online.

Ja zdecydowanie stawiam na format papierowy. Jeśli jednak Wasze dzieci korzystają z powtórek na komputerze, to gra w wersji online powinna im się spodobać.

 

Przygotowanie

Do gry potrzebne nam będą dwa długopisy w różnych kolorach oraz plansza w wybranym rozmiarze (od 4×4 do 10×10). Rozmiar związany jest bezpośrednio z poziomem trudności i jak nie trudno się domyślić, im większa plansza, tym bardziej wymagająca gra. Oczywiście mnożenie w zakresie do 100 warto ćwiczyć z wykorzystaniem największej planszy.

W komórkach planszy wpisujemy kolejne liczby np. na planszy 4×4 znajdą się liczby od 1 do 16.

gra z mnożeniem

Rozgrywka

Pierwszy gracz wybiera dowolną liczbę i ją zakreśla swoim kolorem (na poniższym zdjęciu gracz niebieski wybrał liczbę 6). Kolejny gracz ma za zadanie zakreślić swoim kolorem wszystkie dzielniki tej liczby (tu zielony zaznaczył 2 oraz 3, zapomniał o 1). Na koniec wybiera liczbę dla gracza pierwszego i również zaznacza ją swoim kolorem. Gracze na zmianę wybierają kolejne liczby dla przeciwnika i zaznaczają swoje odpowiedzi.

Raz zaznaczone liczby nie mogą być użyte w dalszej rozgrywce.

mnożenie do 100

 

Gra trwa do momentu, aż na planszy pozostaną liczby, których wszystkie dzielniki zostały już wykorzystane (zdjęcie poniżej).

Na koniec gracze dodają wszystkie zakreślone przez siebie liczby. Osoba z większą sumą wygrywa grę.

Gracz zielony wygrał poniższą rozgrywkę zdobywając 39 punktów, gracz niebieski zdobył 32 punkty.

mnożenie do 100

Podsumowanie

Sugeruję rozegranie kilku partii z rzędu, aby dzieci mogły samodzielnie znaleźć właściwą strategię. Jak łatwo się domyślić, gra wymaga od nas przemyślanych ruchów. Warto podsuwać przeciwnikowi liczby, które mają jak najmniejsze dzielniki i najlepiej, żeby było ich jak najmniej. Ale do tego już dzieci powinny dojść same.

Do utrwalania umiejętności mnożenia i dzielenia przydatna może być też inna gra, która pojawiła się na blogu – Kropki i kwadraty z wielokrotnością. Zachęcam też do zapoznania się ze wszystkimi materiałami dostępnymi w zakładce Mnożenie.

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close