kolejność wykonywania działań klasa 4

Gra karciana 24 – kolejność wykonywania działań

przez admin

Gra matematyczna 24 powstała w latach 60-tych XX wieku jako odpowiedź na pytanie, na ile możliwych sposobów da się uzyskać liczbę 24, wykorzystując przy tym 4 dowolne liczby.

Gra jest świetnym materiałem do wykorzystania na lekcjach matematyki, w ramach utrwalania kolejności wykonywania działań. Zachęca dzieci do rozwiązywania problemów, ale w sposób, który przypomina bardziej kreatywne ćwiczenie lub układankę, niż tradycyjną naukę i nudne obliczenia w książce.

 

Przygotowanie

Oryginalna wersja gry zakłada wykorzystanie tradycyjnej talii kart, a dokładnie kart o wartościach 2-10 oraz asów zastępujących jedynki. Dodatkowo przydadzą się kartki oraz coś do pisania dla wszystkich graczy.

 

Rozgrywka

Wszystkie karty tasujemy, a następnie na środku stołu wykładamy odkryte cztery z nich.

Zadaniem graczy jest jak najszybsze ułożenie ze wszystkich czterech kart działania, które pozwoli uzyskać wynik równy 24. W tym celu można wykorzystać dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie oraz nawiasy.

Gracze mogą tworzyć działania w pamięci lub notować je na kartkach. Oczywiście w przypadku osób, które nie rachują sprawnie w pamięci, kartka będzie obowiązkowa*. Jest to też dobre rozwiązanie, kiedy mierzą się ze sobą gracze o różnych umiejętnościach. Wtedy z założenia możemy próbować wyrównać szanse, pozostawiając tych bardziej zaawansowanych bez możliwości notowania.

*Notowanie na kartkach może być pomocne również w sytuacji, gdy w grę wchodzą nawiasy. Np. gdy 24 mamy stworzyć z liczb 5,5,4,3. Działanie 5×5-4-3 nie da nam pożądanego wyniku,  ale już 5×5-(4-3) tak.

Osoba, która jako pierwsza ułoży poprawne działanie, zdobywa wykorzystane w tej rundzie karty.

Gramy do momentu, aż skończą się karty w talii. Zwycięzcą zostaje gracz, który zebrał najwięcej kart.

Może się zdarzyć sytuacja, że żaden z graczy nie będzie w stanie stworzyć prawidłowego działania z dostępnych kart. Wtedy karty wtasowujemy w talię i wykładamy kolejne cztery.

kolejność wykonywania działań klasa 4

Warianty

Istnieje wariant, w którym do gry wykorzystujemy walety, damy i króle. Odpowiadają one kolejno wartościom 11,12 oraz 13.

Grę możemy też zmienić w zabawę, w której wspólnie staramy się stworzyć liczbę 24 na wiele sposobów. Myślę, że to świetny pomysł na urozmaicenie zajęć matematycznych w szkole. Żadnej presji czasu czy rywalizacji, tylko burza mózgów i dobra zabawa.

 

Ciekawostki

  • Listę możliwych rozwiązań znajdziecie na tej stronie 4nums
  • Gra w 24 doczekała się specjalnego wydania 24 game. Jako zwolenniczka wszelkich wersji DIY, upraszczania sobie życia (oszczędność miejsca na półce) oraz unikania niepotrzebnych wydatków, osobiście uważam taką wersję za nietrafiony pomysł 😉

 

Na blogu pojawiło się już wiele gier, w których dzieci mogą wykazać się umiejętnością tworzenia działań. W większości są one łatwiejsze od gry w 24. Można też dostosować ich poziom trudności do umiejętności dzieci, przez wykorzystanie tylko wybranych działań np. dodawania i odejmowania na początek .

Użyj 10!

Karciana gra z działaniami 

Mistrz szybkiego liczenia

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close