Psia kostka recenzja

Po sporym sukcesie serii gier roll & write, wydanych prze Schmidt Spiele (Ganz Schon Clever, Doppelt So Clever, Noch mal itd.), doczekaliśmy się też gier skierowanych do dzieci. Bazują na mechanice znanej z “dorosłych” wersji, przy czym zasady zostały uproszczone, a kostki numeryczne zastąpione obrazkowymi.

Jako, że jestem ogromną fanką gry Rzuć na tacę (org. Ganz Schon Clever), wydanej w Polsce przez wydawnictwo G3, nie mogłam odmówić sobie przetestowania z dziećmi jej odpowiednika, gry Psia kostka.

 

Zawartość

Na grę składa się pięć kostek z przeróżnymi kolorowymi symbolami, cztery ołówki oraz bloczek z arkuszami, na których zakreślać będziemy wyniki rzutów kośćmi. Co ważne, arkuszy jest aż 100 i są dwustronne, dzięki czemu nie musimy się martwic o to, że szybko nam się skończą.

Niech Was też nie zmyli oryginalny tytuł na pudełku. Do gry dołączona jest instrukcja w języku polskim, a cała gra jest niezależna językowo (nie występują w niej żadne napisy).

Psia kostka recenzja

Cel gry i przygotowanie

W trakcie rozgrywki będziemy wykreślać symbole, jakie wypadły na kostkach, korzystać z bonusowych ruchów i dążyć do zdobycia możliwie największej liczby gwiazdek, rozsianych w różnych miejscach arkusza (za gwiazdki zdobywamy punkty na koniec gry). Nie jest to jednak takie proste, ponieważ nieprzemyślane ruchy mogą pomóc naszym przeciwnikom. Niewykorzystane przez aktywnego gracza kostki trafiają bowiem do wspólnej puli, z której skorzystają inni gracze.

Na kostkach znajdują się symbole (balony, słodycze, świeczki, prezenty). Do każdego symbolu dopasowany jest kolor tła, odpowiadający określonemu obszarowi na arkuszu gry. Przed pierwszą rozgrywką warto wspólnie z dzieckiem przyjrzeć się arkuszom oraz kostkom i wytłumaczyć mu zależności pomiędzy symbolami i kolorami na kostkach oraz umiejscowieniem ich na arkuszu. Zwróćcie też uwagę, na pola zakreślone kolorowymi kółkami. To bonusy, które pozwolą na dodatkowe ruchy. Czasem przy odpowiedniej kolejności wyboru symboli do zakreślenia, jesteśmy w stanie uruchomić serię bonusów, dających nam nawet kilka ruchów z rzędu. To tak naprawdę najważniejszy element gry, dający najwięcej frajdy.

Psia kostka recenzja

 

Rozgrywka

Gracz aktywny rozpoczyna grę od rzutu wszystkimi pięcioma kośćmi. Spośród nich wybiera kości z takim samym kolorem tła (ale uwaga, nie zawsze opłaca się wziąć te kości, których jest najwięcej). Następnie gracz zakreśla na swoim arkuszu wybrane symbole. Może się zdarzyć, że wśród wykreślonych symboli był taki, który otoczony jest kolorowym kółkiem. Oznacza to, że gracz otrzymał bonus i może zakreślić kolejny symbol w obszarze odpowiadającym kolorowi kółka.

Reszta graczy wybiera z pozostałych kostek i również zaznacza symbole na swoim arkuszu. Podobnie jak gracz aktywny, pozostali gracze też mogą korzystać z bonusów, jeśli uda im się takowe zdobyć.

Należy pamiętać, że każdy kolorowy obszar w arkuszu gry ma swoje zasady wykreślania. Balony w obszarze żółtym i  świeczki w czerwonym wykreślamy w kolejności od lewej do prawej. Podobnie rzecz się ma w przypadku ciastek, przy czym tu wymagane jest posiadanie przynajmniej dwóch kostek z tym samym symbolem w jednym rzucie.  Z kolei prezenty w obszarze zielonym zaznaczamy w dowolnej kolejności.

Gramy do momentu, gdy któryś z graczy wykreśli wszystkie symbole w jednym z obszarów. Na koniec zliczamy punkty, jakie dostaniemy za każdą gwiazdkę, znajdującą się przy wykreślonym symbolu lub rzędzie, w przypadku strefy zielonej.

Ganz Schon Clever Kids

 

Nasze wrażenia

Mamy w swojej kolekcji kilka gier typu roll & write i dzieci bardzo je lubią. Nie inaczej było w tym przypadku. Psia kostka bardzo spodobała się zarówno przedszkolakowi, jak i starszakom. Gra jest szybka, ma proste zasady, ale jednocześnie pozwala odrobinę pokombinować. Wbrew pozorom nie zawsze zgarnięcie największej liczby kostek jest najlepszym posunięciem. Czasem jeden symbol wystarczy, aby uruchomić serię bonusów, dających kolejne ruchy oraz punkty. Dlatego wybór kostek wcale nie jest aż tak oczywisty. Jeśli gracie ze starszymi dziećmi to warto zwrócić ich uwagę również na to, jakie kości oddają rywalom. Takie granie nie tylko pod siebie jest bardziej wymagające, ale daje sporo satysfakcji.

Minimalny wiek sugerowany przez wydawcę to 5+ i uważam, że jest całkiem dobrze dopasowany. Co prawda 5-latek nie będzie w stanie podejmować najlepszych możliwych decyzji, ale jak zawsze w przypadku gry z młodszymi dziećmi, warto po prostu im pomagać. Dyskretnie, nie dawać gotowych odpowiedzi, ale zwracać uwagę na możliwe wybory. W ten sposób maluch poczuje, ze ma wpływ na rozgrywkę i podejmuje samodzielne decyzje.

 

Ciekawostka

W 2022 roku gra dostała nominację do prestiżowej nagrody Kienderspiel des Jahres i choć ostatecznie nie wygrała, to już sama nominacja jest ogromnym osiągnięciem.

 

wydawnictwo: G3
liczba graczy: 2-4
wiek: 5+
czas gry: 10-15 minut
zasady: bardzo proste

 

Recenzja gry Psia kostka powstała we współpracy z wydawnictwem G3.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close