Agricola rodzinna recenzja

Agricola. Wersja rodzinna

przez admin

Uwe Rosenberg ma w swoim dorobku wiele fantastycznych gier ekonomicznych. Jedną z najsłynniejszych jest Agricola, która po raz pierwszy została wydana w 2007 roku. Od tamtej pory powstało wiele jej wersji i rozszerzeń np. Agricola dla graczy, Agricola w wersji dwuosobowej czy wydana ostatnio przez Rebel wersja rodzinna. Ta ostatnia propozycja skierowana jest do graczy początkujących i rodziców grających z dzieciakami w wieku szkolnym.

 

Zawartość

Wygląd i zawartość gry nie odbiega od wersji klasycznej. Mamy tu dwustronną planszę, żetony chat, pastwisk w różnych rozmiarach, pól, wszystko wykonane z grubego kartonu.  Do tego kolorowe, drewniane meeple wśród których znajdziemy zwierzęta, zasoby i gospodarzy zarządzającymi naszym folwarkiem. Wszystko prezentuje się na stole bardzo zachęcająco. Na tyle, że nikt koło gry nie przejdzie obojętnie. Moja pierwsza dwuosobowa rozgrywka z synem skończyła się tym, że cała rodzina stała nam nad głowami i zaglądała prze ramię. A do kolejnej zasiedliśmy już w pełnym składzie.

Agricola rodzinna recenzja

Rozgrywka

Agricola rodzinna to gra z mechaniką przydzielenia robotników (worker placemnet). Podczas rozgrywki będziemy wysyłać nasze pionki w odpowiednie miejsca na planszy, po to aby wykonać dostępne na nich akcje. I tu warto zwrócić uwagę, że wszystkie akcje oznaczone są za pomocą czytelnych symboli. Wystarczy objąć wzrokiem planszę aby poznać dostępne w danej rundzie możliwości i zdecydować się na wybrane z nich. To bardzo ułatwia rozgrywkę, szczególnie jeśli gracie z dziećmi. Dla porównania, w wersji klasycznej obok ikon znajdują się też napisy. Poza tym wiele dostępnych akcji zawarte jest na kartach, które zawierają opis akcji, czasem dość rozbudowany.

 

Agricola rodzinna recenzja

 

Rozgrywka trwa 14 rund, podczas których będziemy zbierać zasoby, hodować zwierzęta i rozbudowywać swoje chaty, stawiać budynki gospodarcze czy powiększać obszar pól i pastwisk. Żeby tego było mało, w trakcie rozgrywki będziemy musieli pamiętać o regularnym zbieraniu lub wytwarzaniu pożywienia. W odpowiedniej fazie gry pojawi się konieczność wyżywienia naszych pracowników, a niewystarczająca ilość pożywienia będzie skutkować utratą punktów.

 

Agricola rodzinna recenzja

W zależności od liczby graczy jedna rozgrywka powinna potrwać od 45 minut do nieco powyżej godziny. Myślę, że to rozsądna ilość czasu, która pozwoli nacieszyć się grą, a przy której dzieci nie zdążą się znudzić. Dla porównania rozgrywka w wersję klasyczną zajmuje minimum 1,5 godziny.

 

Gra o zwierzętach

 

Dla kogo jest ta gra

Podejrzewam, że to pytanie zadaje sobie wiele osób. Wybrać coś łatwiejszego na początek? A co jeśli okaże się zbyt prosta i szybko się znudzi? A może lepiej od razu rzucić się na głęboką wodę. Tylko czy wtedy nie zniechęci mnie mnogość zasad i elementów?

Zawsze w razie takich wątpliwości, kierowałabym się w stronę wyboru gry łatwiejszej.

Agricola klasyczna zachęca swoją tematyką i mechaniką, jest jednak grą dość wymagającą i mogłaby przytłoczyć gracza, który dopiero wkracza w świat planszówek. Dlatego stworzenie gry mocno się na niej opierającej, ale jednak zdecydowanie łatwiejszej, było doskonałym krokiem. Wychodzę z założenia, że do wszystkiego warto dojść po kolei, krok po kroku. Szczególnie jeśli chodzi o grę z dziećmi. Niestety wielu rodziców, szczególnie tych grających, podchodzi do kwestii doboru gier dla swoich pociech zbyt ambitnie, zbyt optymistycznie. A przecież to nie wyścig, gry są po to żeby się przy nich dobrze bawić, a nie frustrować. Dlatego jeśli masz dziecko, które nie ma dużego doświadczenia z grami lub sam jesteś graczem początkującym to wybierz wersję rodzinną.

Agricola rodzinna recenzja

Podsumowanie

Siłą rzeczy poza recenzją rodzinnej wersji Agricoli, pojawiły się liczne porównania do klasycznej wersji gry. Myślę, że to ważny element w przypadku gier wydawanych w różnych wersjach. Takie porównania ułatwiają podjęcie decyzji o wyborze odpowiednego wariantu i mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Wasze wątpliwości (jeśli takowe mieliście).

W naszym przypadku wersja rodzinna jest świetnym rozwiązaniem. Dzieci (9 i 10 lat) potrafią doskonale pokierować grą, podejmują trafne, optymalne decyzje i mają z tego ogromna satysfakcję. 6-latek, z niewielką pomocą również aktywnie uczestniczy w rozgrywkach (tu podkreślam, że jest ograny). Rodzice, którzy na co dzień grają w gry zaawansowane, czerpią sporo przyjemności z rozgrywki, mimo że gra nie jest dla nich wyzwaniem. Ostatecznie najważniejsze jest to, żeby wszyscy się dobrze bawili.

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 1-4
wiek: 8+
czas gry: 45 minut
zasady: proste

 

Recenzja gry Agricola wersja rodzinna powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close