piłkarzyki na kartce

Gra w piłkarzyki na kartce papieru to jedna z najpopularniejszych gier z czasów mojego dzieciństwa. Grywało się w nią na przerwach między lekcjami i po szkole.

 

Przygotowanie

Do gry będziemy potrzebować kartki w kratkę i czegoś do pisania dla obu graczy. Można wykorzystać długopisy w różnych kolorach lub w tym samym.

Przed rozgrywką rysujemy nasze boisko. Obszar gry może mieć dowolny rozmiar, im większy, tym dłużej potrwa rozgrywka. Ja sugeruję rozmiar 10×10 kratek. Na końcach boiska dodatkowo rysujemy wypustki 1×2 kratki, które będą naszymi bramkami.

piłkarzyki na kartce

Piłkarzyki na kartce – zasady gry

Grę rozpoczynamy na środku boiska. Pierwszy gracz zaznacza kropkę na przecięciu linii, a następnie z tego puntu rysuje linię w dowolnym kierunku. Linia musi zawierać się w jednej kratce. Może być poprowadzona wzdłuż linii nadrukowanych na kartce lub na skos. Kolejny gracz wykonuje swój ruch od miejsca, w którym skończyła poprzednia osoba.

Jeśli narysowana linia zakończy się w miejscu, z którego odchodzi już jakaś inna linia (narysowana wcześniej przez graczy, ale też słupek czy linia boczna) następuje wybicie, co oznacza że gracz ma dodatkowy ruch. Tura gracza trwa tak długo, jak długo może on trafiać w kolejne punkty odbicia. To oznacza, że w swoim ruchu gracz może narysować wiele linii i tym samym znacząco zbliżyć się do bramki przeciwnika.

 

piłkarzyki na kartce

 

Piłka nie może być prowadzona wzdłuż linii boiska ani pokrywać się z narysowanymi już wcześniej liniami. 

Gramy do momentu gdy jednemu z graczy uda się wbić przeciwnikowi gola, czyli poprowadzić kreskę w taki sposób, aby przekroczyła linię bramki.

Gra kończy się również w sytuacji, kiedy gracz nie może wykonać ruchu np. doszedł do narożnika boiska. Możemy wtedy ogłosić remis lub przegraną gracza, który wykonał ostatni ruch (kwestia ustaleń).

 

Warianty

Jeśli jedna rozgrywka to za mało, możemy grę kontynuować po pierwszej strzelonej bramce. Dalszą rozgrywkę zaczynamy wtedy ze środka boiska. Podobnie możemy postąpić w przypadku wspomnianego wcześniej zablokowanego ruchu. Koniec gry następuje, kiedy ruch z wyjściowej pozycji (ze środka) nie jest już możliwy.

 

Ciekawostka

Okazuje się że dostępna jest nawet aplikacja na androida, w której możemy sobie pograć w tradycyjne piłkarzyki z wirtualnym przeciwnikiem. Ale tę informację podaję tylko jako ciekawostkę. Niezmiennie zachęcam do grania “na żywo” w towarzystwie przyjaciół.

Półkrzyki to nie jedyna gra na kartce, jaka pojawiła się na blogu. Często sięgamy po tego typu aktywności i regularnie staram się je tutaj opisywać. Listę wszystkich gier znajdziesz tutaj Gry na kartce

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close