Na Skrzydłach Ptaki Azji recenzja

Na Skrzydłach: Ptaki Azji

przez admin

Na Skrzydłach: Ptaki Azji to jednocześnie dodatek do gry podstawowej oraz niezależna gra dla dwóch osób. Fantastyczne rozwiązanie, które zadowoli wielu graczy, zarówno tych, którzy chcą urozmaicić rozgrywkę o nowe elementy i możliwość gry w większym gronie, jak i tych, którzy swoją przygodę z tą serią dopiero zaczynają.

 

Zawartość

Trzeba przyznać, że niewielkich rozmiarów pudełko kryje w sobie znacznie więcej elementów, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Jest wypełnione po brzegi kartami, żetonami i planszami, zarówno tymi znanymi z podstawowej wersji gry, jak i zupełnie nowymi.

Wśród znanych z podstawowej wersji gry elementów znajduje się 90 nowych kart ptaków, nowe karty bonusowe, dodatkowe plansze graczy, jaja, żetony pożywienia oraz kości. To wszystko pozwala zagrać w większym gronie i urozmaicić rozgrywkę o nowe akcje dostępne na niektórych kartach ptaków.

 

Na Skrzydłach Ptaki Azji recenzja

 

Ponadto pojawia się tu plansza dla trybu duetu i plansza celów dla trybu stada (na odwrocie), żetony celów i znaczniki w dwóch kolorach do rozgrywek dwuosobowych. Dla graczy wybierających tryb solo mamy tu specjalną talię Automy, która symuluje potencjalne ruchy przeciwnika.

Jakość wykonania jest na najwyższym poziomie, podobnie z resztą jak w podstawowej wersji gry.

 

Wingspan

Rozgrywka dla trybu dwuosobowego

Jeśli mieliście okazję zagrać w podstawową wersję gry Na skrzydłach, to rozgrywka w Ptaki Azji nie sprawi Wam najmniejszego problemu. Główne akcje pozostają niezmienione. W swojej turze możemy wykonać jedną z czterech dostępnych akcji. Będzie to zagranie karty ptaka, złożenie jaja, dobranie kart lub zdobycie pożywienia. 

 

Na Skrzydłach Ptaki Azji recenzja

Ponadto mamy tu możliwość powalczenia na dodatkowej, wspólnej planszy o pola powiązane z zagrywanymi przez nas kartami. Przed rozgrywką układamy po jednym znaczniku na każdym polu naszej indywidulanej planszy gracza. W momencie zagrania karty, usuniemy znacznik leżący w miejscu, na które trafia karta i położymy go na planszy duetu na polu spełniającym wymagania. Symbol na przejmowanym polu musi odpowiadać siedlisku oraz rodzajowi gniazda, pożywienia lub rozpiętości skrzydeł gatunku ptaka, który znajduje się na zagrywanej karcie.

Zdobyte na dodatkowej planszy pola dadzą nam punkty za spełnienie celów na koniec każdej z 4 rund oraz na koniec gry za stworzenie najdłuższego nieprzerwanego ciągu znaczników.

 

Na Skrzydłach Ptaki Azji recenzja

 

Rozgrywka w trybie stada

W przypadku tego trybu rozgrywka przebiega tak jak w grze podstawowej, z małymi wyjątkami. Pojawia się tu bardzo ciekawe rozwiązanie, polegające na symultanicznym zagrywaniu akcji przez pary graczy z dwóch przeciwnych drużyn. Takie rozwiązanie sprawia, że mimo zwiększenia liczby graczy, czas rozgrywki nie wydłuża się. I to jest bardzo istotna informacja. Nie raz spotkałam się z zarzutem, że i tak dość długa już rozgrywka wydłuży się niemiłosiernie przy zwiększeniu liczby graczy. Takie rozwiązanie pozwoliło uniknąć tego problemu. Warto też zaznaczyć, iż mimo podziału na drużyny każdy z graczy gra na własny rachunek. Podział na drużyny podyktowany jest tylko koniecznością wprowadzenia rozwiązania, które pozwala na ograniczenie czasu rozgrywki poprzez jednoczesne korzystanie z dostępnych zasobów przez dwóch graczy.

Na Skrzydłach Ptaki Azji recenzja

Podsumowanie

Czymś, co z całą pewnością wyróżnia Ptaki Azji jest możliwość grania w kilku różnych trybach. W zależności od potrzeb możemy zasiąść do rozgrywki w gronie dwuosobowym i ten wariant jest jak dla mnie najbardziej atrakcyjny. Możemy też grę potraktować jako rozszerzenie wersji podstawowej, w której do rozgrywki zasiąść może aż 7 osób. Dodatkowo gra oferuje też wariant solo i jest to coś, co w grach bardzo sobie cenię.

Ogromnie cieszy mnie fakt, że Na Skrzydłach: Ptaki Azji daje tak wiele możliwości. Często korzystam z trybu jednoosobowego, który pozwala na bardzo satysfakcjonującą rozgrywkę, ale prawdziwym klejnotem w koronie jest tryb dwuosobowy. Wprowadza on do gry znacznie więcej interakcji, niż podstawowa wersja gry. Przede wszystkim wspólna plansza, która pozwala nie tylko zajmować dogodne dla nas miejsca, ale i blokować te najbardziej pożądane przez naszych przeciwników. W ten sposób w każdej rundzie walczymy o zdobycie bonusów, które przypadają tylko jednemu graczowi oraz o bonus na koniec gry. Dodatkowo akcje na kartach ptaków nastawione są  na interakcję. Wiele efektów wymaga oddania zasobów przeciwnikowi, ryzykowania lub zdobywania punktów w ciekawy sposób. Te zabiegi czynią rozgrywkę znacznie bardziej emocjonującą. I choć w klasyczne Na skrzydłach możemy zagrać w dwie osoby, ja chętniej wybieram dedykowaną do takiego trybu gry wersję Na skrzydłach: Patki Azji.

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 1-2 jako samodzielna gra lub jako rozszerzenie do gry podstawowej dla 6-7 osób
wiek: 10+
czas gry: 40-70 minut
zasady: przystępne

 

Recenzja gry Na Skrzydłach: Ptaki Azji powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close