Zagadka Einsteina

Zabawy dedukcyjne to mój ulubiony typ zagadek logicznych. Uwielbiam wszelkiego rodzaju esacpe roomy czy dedukcyjne gry planszowe. I to właśnie dzięki jednej z takich gier trafiłam na Zagadkę Einsteina. Mowa tu o jednoosobowej grze logicznej dla dzieci Club 2%. Zadania w grze bazują na słynnej zagadce, której autorstwo przypisuje się właśnie Einsteinowi. Są one jednak o niebo łatwiejsze, niż ich pierwowzór. 

Zagadka Einsteina to zabawa dedukcyjna, dzięki której nasze zwoje rozgrzeją się do czerwoności. Jest to zbiór 15 zdań,  zawierających wybrane informacje na temat pięciorga ludzi, którzy mieszkają po sąsiedzku i mają różne upodobania. Na podstawie szczątkowych informacji musimy wydedukować kolejne informacje, dzięki którym zdobędziemy następne itd. Zadanie nie jest łatwe, ale przy odrobinie wysiłku i zastosowaniu właściwej strategii, jak najbardziej wykonalne.

 

Zagadka Einsteina

5 ludzi różnych narodowości zamieszkuje 5 domów w 5 różnych kolorach. Wszyscy palą 5 różnych wyrobów tytoniowych i piją 5 różnych napojów. Hodują zwierzęta 5 różnych gatunków.

Który z nich trzyma w domu rybki?

 1. Norweg zamieszkuje pierwszy dom
 2. Anglik mieszka w czerwonym domu.
 3. Zielony dom znajduje się bezpośrednio po lewej stronie domu białego.
 4. Duńczyk pija herbatkę.
 5. Palacz papierosów light mieszka obok hodowcy kotów.
 6. Mieszkaniec żółtego domu pali cygara.
 7. Niemiec pali fajkę.
 8. Mieszkaniec środkowego domu pija mleko.
 9. Palacz papierosów light ma sąsiada, który pija wodę.
 10. Palacz papierosów bez filtra hoduje ptaki.
 11. Szwed hoduje psy.
 12. Norweg mieszka obok niebieskiego domu.
 13. Hodowca koni mieszka obok żółtego domu.
 14. Palacz mentolowych pija piwo.
 15. W zielonym domu pija się kawę.

Zakłada się, że domy ustawione są w jednej linii (1-2-3-4-5), a określenie „po lewej stronie” w punkcie 3 dotyczy lewej strony z perspektywy patrzącego, czyli naprzeciw tych domów (źródło: Wikipedia).

 

Jak rozwiązać Zagadkę Einsteina?

Ja zawsze lubię sobie wszystko rozpisać. Dosłownie WSZYSTKO. Przygotowałam dwie tabelki, w których zaznaczałam na bieżąco każdą pewną, dostępną informację i wykreślałam niemożliwe połączenia.

Najpierw wpisałam do tabelki informacje, których byłam pewna np.

 • w domu nr 1 mieszka Norweg (1);
 • dom obok niego, czyli nr 2 ma kolor niebieski (12);
 • mieszkaniec domu środkowego, czyli nr 3 pija mleko (8).

Następnie wpisałam w mniejszej tabelce wszelkie potencjalnie prawdziwe informacje, nawet po kilka w jednej komórce (ta tabelka pozwoli zobaczyć zależności dotyczące tego kto/co znajduje się obok siebie). W ten sposób rozszyfrowałam kolory domów. W dużej tabeli zaznaczałam znakiem “x” prawdziwe informacje i “-” kiedy byłam pewna, że dana relacja nie istnieje. Z czasem, drogą dedukcji zaznaczałam i wykreślałam kolejne informacje. Takim sposobem doszłam do punktu, w którym każdy z elementów miał tylko jedno prawidłowe położenie. 

Ostatecznie znalezienie rozwiązania zajęło mi około pół godziny. Pochwalcie się jak Wam poszło!

Rozwiązanie zagadki Einsteina znajdziecie w Wikipedii.

 

Tu możecie pobrać gotowy plik 

 

Zagadka Einsteina

Zagadka Einsteina

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close