Velonimo recenzja

Velonimo: Zwierzę na rowerze

przez admin

Kiedy w zapowiedziach wydawniczych pojawiła się gra Velonimo, od razu przykuła moją uwagę. I wcale nie ze względu na tematykę czy wygląd. Przekonał mnie autor, sam Bruno Cathala, który stoi za takimi hitami jak Kingdomino, Pięć Klanów, Yamatai czy 7 Cudów Świata: Pojedynek. Gry jego autorstwa mają zaszczytne miejsce w mojej kolekcji, dlatego trudno się dziwić, że jestem tak entuzjastycznie nastawiona do jego kolejnych projektów.

 

velonimo recenzja

 

Velonimo to mała, lekka gra karciana. Idealna do pogrania z rodziną po obiedzie czy ze znajomymi przy kawie. Przypomina znane i lubiane klasyczne gry karciane, w których dążymy do jak najszybszego pozbycia się kart z ręki.

 

Cel gry

W grze będziemy zagrywać karty reprezentujące zwierzęta biorące udział w wyścigu kolarskim. Aby wygrać cały wyścig musimy tak zarządzać naszymi kolarzami, aby zajęli najlepsze miejsca w trakcie pięciu etapów wyścigu i na koniec zebrali więcej punktów, niż rywale.

Każdy z etapów wyścigu to osobna runda, a jej zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy pozbędzie się kart z ręki. Jednak jak to w prawdziwym wyścigu bywa, nie kończy się on z momentem przekroczenia linii mety przez pierwszego zawodnika. Reszta walczy dalej o zajęcie kolejnych punktowanych miejsc.

Na koniec każdej rundy gracze podliczają wszystkie zdobyte dotychczas punkty. Gracz, który ma ich najwięcej otrzymuje kartę z koszulką lidera. Zwycięzcą całego wyścigu zostaje gracz, który przejmie kartę lidera na koniec rundy 5.

 

velonimo recenzja

 

Rozgrywka

Każdy z graczy otrzymuje po 11 kart, które trzyma w ukryciu przed innymi. Reszta talii nie będzie wykorzystana w tej turze.

Gracze, począwszy od gracza rozpoczynającego, na zmianę wykładają karty na stół. Może to być jedna karta, zestaw kilku kart o tej samej wartości lub zestaw kart w tym samym kolorze (o dowolnych wartościach). Należy przestrzegać jednej, najważniejszej zasady. Wartość kolejnych dokładanych kart musi być większa od wartości kart dołożonych przez poprzedniego gracza. I tu pojawia się dość nietypowy zabieg. Każda z kart w zestawie warta jest 10 punktów plus wartość najsłabszej z nich. Na przykład karty 1,2,3 warte są 31 punktów.

 

velonimo recenzja

 

Jeśli gracz nie może lub nie chce przebić wartości kart leżących na stole to ma prawo spasować. Wtedy omija się jego kolejkę i gra trwa nadal. Może on jednak wrócić do gry w kolejnej turze, pod warunkiem że wszyscy gracze nie spasują. Jeśli tak się stanie to tura się kończy i gracz, który jako ostatni położył kartę, zabiera je wszystkie, a następnie rozpoczyna nową turę poprzez wyłożenie dowolnej karty na stół.

W talii wystepują też karty o większych wartościach np. 30, 45, 50 tzw. “karty ucieczki”. Pozwalają nam osiągnąć przewagę w wybranym momencie, czyli oderwać się od peletonu, nie możemy jednak łączyć ich z innymi. Dodatkowo do dyspozycji mamy karty o wartości 1, które mają zdolność specjalną i pozwalają wymienić ją na inną losową kartę z puli kart wybranego przeciwnika.

 

gra karciana jak makao

 

Podsumowanie

Gra jest prosta, ale wymaga od nas umiejętności wyczucia odpowiedniego momentu na zagranie wybranych kart. Kolejne wykładanie kart o coraz większej łącznej wartości wydaje się być poprawną strategią, ale jeśli gramy z przeciwnikiem, który ma pewne doświadczenie, to nie wystarczy. Spasowanie lub atak w kluczowym momencie gry jest kluczem do sukcesu. 

Proste zasady i dynamiczna rozgrywka powodują, że Velonimo doskonale sprawdzi się podczas spotkań z niegrającymi znajomymi. Zasady wytłumaczymy w dwie minuty, dzięki czemu bez trudu wprowadzimy do gry nowych graczy. W trakcie rozgrywki pojawia się sporo dyskusji, a to jeden z elementów, które dla mnie bezwzględnie muszą pojawić się na tego typu spotkaniach. W końcu nie po to odwiedzili nas znajomi, żebyśmy sobie posiedzieli razem w ciszy 😉

Velonimo przypadnie też do gustu starszym dzieciom. Te, które lubią i radzą sobie z grami takimi jak Makao, i tutaj doskonale się odnajdą.

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 2-5
wiek: 7+
czas gry: 30-40 minut
zasady: proste

 

 

Recenzja gry Velonimo: Zwierzę na rowerze powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close