zasady gry w makao
Makao to kolejna gra karciana, o której chciałabym wam przypomnieć. To jedna z gier, które kojarzą mi się z dzieciństwem, dlatego zależało mi na tym, aby i moje dzieci ją poznały. 
 
Zasady gry w Makao są dość proste i mogą Wam przypominać Uno. Z resztą słusznie bo obie gry mają ze sobą wiele wspólnego. 

Zasady gry w Makao

 
Do gry w 2-4 osób będziemy potrzebować talii 52 kart. W zasadzie nie ma ograniczeń co do ilości osób biorących udział w rozgrywce, ale zwiększając ilość graczy powinniśmy włączyć do gry kolejną talię kart. 
 
Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart z ręki
Zaczynamy od rozdania po 5 kart każdemu z graczy. Jedną kartę wykładamy odkrytą na środek stołu a resztę układamy w zakryty stos.

 

Gracz w swoim ruchu może:

 
odrzucić jedną lub więcej kart (pod warunkiem, że mają taką samą wartość), tak aby pierwsza z nich pasowała do już leżącej na stosie kolorem lub wartością;
– jeśli gracz nie ma możliwości odrzucenia karty to dobiera jedną ze stosu i jeśli ona pasuje to może wyrzucić ją jeszcze w tej samej turze.
 
Podobnie jak w grze Uno, tutaj również mamy karty funkcyjne. Oto ich działanie:
 
Dwójka i Trójka – kolejny gracz dobiera tyle kart ile wskazuje wartość na wyłożonej karcie czyli 2 lub 3;
 
Czwórka – kolejny gracz traci kolejkę;
 
Walet – tą kartą możemy żądać odrzucenia przez wszystkich graczy kart o wybranej wartości (dotyczy tylko kart, które nie są funkcyjne). Jeśli któryś z graczy nie posiada żądanej karty to dobiera jedną kartę ze stosu;
 
Dama – można ją położyć na dowolną kartę oraz na nią również można położyć dowolną kartę;
 
Króle bitne – są to dwa króle, które zobowiązują do pobrania ze stosu pięciu kart. Król pik to kara dla poprzedniego gracza (tego z prawej) a król kier dla kolejnego gracza (tego z lewej);
 
As – to karta, która umożliwia nam żądanie konkretnego koloru kolejnej wyrzucanej na stos karty; 
 
Joker – może zastąpić dowolna kartę (również funkcyjną).

gra makao i karty funkcyjne

 

Wszystkie ze wspomnianych kart funkcyjnych można przebić koleją kartą funkcyjną, przy czym As przebija Asa, Walet-Waleta i Czwórka-Czwórkę. 
Pozostałe karty, które wymuszają pobranie kart ze stosu, mogą być dokładane po sobie z zachowaniem koloru lub wartości. Skutkuje to sumowaniem kar dla kolejnego gracza np. 
Gracz wyrzucił króla pik (pięć kart dla gracza po prawej) ale ten położył na niego dwójkę pik (kara 7 kart wraca do pierwszego gracza), ten dokłada kolejną dwójkę i następny po min gracz dostaje aż dziewięć kart karnych (chyba,że też może coś dołożyć).
zasady i instrukcja gry w makao, na zdjęciu stos kart odrzuconych
Ważnym elementem gry jest zawołanie “makao” w momencie, gdy graczowi zostaje jedna karta na ręce. Pominięcie tego działania skutkuje dobraniem pięciu kart karnych.
Jeśli gracz kończy grę, wykładając w jednym ruchu kilka kart to woła “makao i po makale”.
 
 
Inne popularne gry karciane:
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close