matematyczna choinka

Matematyczna choinka

przez admin

Słyszeliście o fraktalach? To obiekty, których poszczególne elementy przypominają całość. W bardziej fachowym języku powiemy, że to obiekty samopodobne lub nieskończenie złożone. A oznacza to tyle, że w dowolnym powiększeniu zobaczymy tą samą, powtarzającą się strukturę. Często pojawiającym się przykładem fraktali w naturze jest kalafior. Na zbliżeniu zobaczymy, że główka kalafiora składa się z przypominających ją małych różyczek, a te z jeszcze mniejszych…piękne!

Ale przecież nie o kalafiorze miała być mowa. Bohaterem dzisiejszego artykułu będzie matematyczna choinka, a konkretnie kartka świąteczna z motywem takiej choinki.

Początkowo zadanie może wydać się skomplikowane, ale w trakcie pracy okazuje się, że wcale takie nie jest. Musimy kilkakrotnie wykonać krótką sekwencję pewnych nacięć i zagięć w coraz mniejszej skali. Już druga “tura” przebiega praktycznie automatycznie.

 

Materiały

  • kolorowa, sztywna kartka A4, jako “okładka” naszej kartki;
  • zielona kartka A4, z której wykonamy choinkę;
  • nożyczki;
  • klej;
  • można się posiłkować linijką i ołówkiem, ale nie jest to konieczne.

 

Instrukcja przygotowania

  • Zieloną kartkę A4 zginamy w połowie na kształt książeczki;
  • Przecinamy złożoną krawędź w połowie wysokości, do połowy szerokości kartki (zdj.1);
  • Zaginamy połowę naciętej kartki (zdj.1);
  • Otwieramy zagiętą klapkę i składamy ją do środka (zdj.2).

świąteczne fraktale

świąteczne fraktale

 

I to cała sekwencja. Teraz musimy powtórzyć ją trzykrotnie, pamiętając o każdorazowym odwracaniu do środka zagiętych elementów.

matematyczna kartka świąteczna

matematyczna choinka

 

Na koniec powinniśmy otrzymać taki kształt.

matematyczna choinka

 

Wyciętą kartkę naklejamy na inną, która będzie naszą okładką.  Doklejamy tylko te fragmenty, które nie są nacięte (na zdjęciu linie klejenia oznaczyłam na czerwono).

Ja swoją choinkę robiłam “na oko” i jestem bardzo zadowolona z efektu. Do pomocy możecie użyć linijki i ołówka do odmierzania i oznaczania miejsca nacięcia, ale uważam to za całkowicie zbędną dodatkową pracę.

 

matematyczna choinka

 

Zadanie wymaga pewnej precyzji, szczególnie przy zaginaniu elementów, dlatego raczej nie nadaje się dla przedszkolaków. Za to już dzieci wczesnoszkolne na pewno sobie z nim poradzą. Wykonanie kartki zajęło mi jakieś 15 minut, dzieciom trochę dłużej.

Oryginalny pomysł pochodzi ze strony Fractal Fundation

A skoro kartki mamy już gotowe, pora wziąć się za Świąteczną matematykę w kuchni

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close