Ubongo Duo recenzja

Ubongo Duo – recenzja

przez admin

Seria popularnych gier logicznych Ubongo wciąż się powiększa. Mamy już w swojej kolekcji Ubongo klasyczne, Ubongo Lines oraz kieszonkowe wydanie Trigo. Pod koniec roku dołączyła do nich wersja dla dwóch graczy.

Ubongo Duo bazuje bardzo mocno na pierwszym wydaniu, czyli klasycznym Ubongo. Mamy tu dwustronne plansze zadań o dwóch stopniach trudności oraz całe mnóstwo kolorowych kafelków w przeróżnych kształtach.

 

Ubongo Duo recenzja

 

Ubongo Duo – zasady

Jak w każdej grze z serii, i tu mamy wyjątkowo poste zasady. Gracze dobierają sobie po jednej planszy i wybierają stronę z odpowiednim poziomem. Jeśli umiejętności graczy są podobne to oboje powinni wybrać ten sam poziom. Jeśli jednak jest to rozgrywka rodzica z dzieckiem to warto rozważyć wyrównanie szans poprzez dobranie przez rodzica planszy na wyższym poziomie trudności.

Kolejnym krokiem jest wylosowanie zadania poprzez rzut kostką. Wynik rzutu wskaże z jakiego zestawu kafelków należy skorzystać, aby zrealizować zadanie. A będzie ono polegało na ułożeniu dobranych kafelków na planszy w taki sposób, aby całkowicie zapełnić białe pola. Gracz, który wykona zadanie jako pierwszy, otrzymuje punkt. Gramy do momentu, aż jeden z graczy dojdzie do końca toru punktacji.

 

Ubongo Duo recenzja

 

Poziom trudności

Różnicowanie poziomu trudności to bardzo ważny zabieg, który znamy już z pozostałych gier z serii Ubongo. Dzięki niemu możemy dostosować wyzwania do umiejętności graczy, a sama gra jest po prostu uniwersalna. Sięgniemy po nią grając z dorosłymi, dziećmi, graczami mniej lub bardziej doświadczonymi. Ponadto poszczególne gry z serii również różnią się od siebie pod tym względem i na to też warto zwrócić uwagę.

Jako, że Ubongo Duo bardzo przypomina klasyczną wersję, pokuszę się o porównanie tych dwóch tytułów właśnie pod kątem poziomu skomplikowania zadań. W przypadku Ubongo Duo mamy dwa poziomy trudności, w których zapełniamy planszę czterema elementami w wariancie łatwiejszym i pięcioma w trudniejszym. Zadania w Ubongo klasycznym wymagają ułożenia odpowiednio trzech i czterech kafelków. Ponadto wersja dwuosobowa zawiera kafelki o bardziej wymyślnych kształtach, których dopasowanie jest większym wyzwaniem. Ze względu na te różnice Ubongo klasyczne polecałabym bardziej do grania z dziećmi i osobami, które gorzej radzą sobie z tego typu zadaniami logicznymi. Ubongo Duo to propozycja skierowana do trochę bardziej zaawansowanych graczy, którzy mają dobrze rozwiniętą wyobraźnię geometryczną.

 

Ubongo Duo recenzja

 

Podsumowanie

Już przy trzeciej wersji gry Ubongo byłam pod wrażeniem kreatywności autora, Grzegorza Reichtamna. Tyle wariacji na temat prostej gry logicznej (przez prostą mam na myśli oczywiście zasady, a nie trudność rozgrywki). Okazało się, że te trzy gry to był dopiero początek…a każda kolejna znajdowała odbiorców. Jestem pewna, że nie inaczej będzie i w przypadku Ubongo Duo. Wszakże niemało mamy graczy, którzy zasiadają do planszówek tylko we dwoje i wybierając gry, szczególną uwagę zwracają na tytuły dedykowane właśnie takiej liczbie graczy.

Nowa wersja to kolejna solidna gra logiczna i dodatkowa porcja zadań dla graczy spragnionych treningu szarych komórek i wyobraźni geometrycznej.

 

Recenzja gry Ubongo Duo powstała we współpracy z wydawnictwem Egmont.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close