gnaj robaczku gra planszowa

Gnaj Robaczku!

przez admin

Gnaj Robaczku! to gra planszowa dla najmłodszych, oparta na mechanice wyścigu. W 2011 roku otrzymała prestiżową nagrodę w kategorii gier dla dzieci „Kinder Spiel des Jahres”. Od tamtej pory tytuł ten cieszy się niemalejąca popularnością.

 

prosta gra dla przedszkolaka

 

Zawartość

Niewątpliwie ogromną zaletą gry jest jej wykonanie. Przepiękne, kolorowe ilustracje oraz dwuwarstwowa plansza zachęcają do zabawy, a solidnie wykonane elementy nie budzą obaw o trwałość gry.

 

gnaj robaczku gra planszowa

 

Przygotowanie

Przed rozgrywką należy przygotować planszą imitującą ogrodową grządkę, pod którą nasze dżdżownice będą drążyć swoje tunele. Plansza składa się z dwóch elementów, które nakładamy na siebie i mocujemy drewnianymi kołeczkami.

 

gra na prezent dla 4-latka

Rozgrywka

Rozgrywkę zaczynamy od wybrania koloru robaczka, którym będziemy grać. Gracz w swoim ruchu rzuca kostką i w zależności od koloru, jaki na niej wypadł, dobiera odpowiadający mu element – fragment robaczka. Poszczególne elementy różnią się nie tylko kolorem, ale i długością. Im dłuższe elementy wylosujemy, tam szybciej nasz robaczek dotrze do mety. A taki właśnie jest cel gry – doprowadzić swojego robaczka do mety przed innymi graczami.

Banalnie proste, prawda?

 

gnaj robaczku gra planszowa

 

Ale to nie wszystko, sam wyścig to propozycja na początek. Kiedy dzieci opanują podstawową wersję gry, możemy wprowadzić element szacowania, w którym to gracze obstawiają zwycięzcę poszczególnych etapów wyścigu. W swojej turze gracz może położyć na wybranym torze segmenty z ilustracją stokrotki w pierwszym etapie oraz truskawki w drugim. Jeśli pierwszy robaczek pojawi się na wskazanym torze, gracz który dobrze typował może dołożyć ten segment do swojego robaczka, co automatycznie przybliży go do wygranej w całym wyścigu.

gnaj robaczku gra planszowa

 

Podsumowanie

Muszę przyznać, że jak na tak prostą grę, zabawy jest w niej naprawdę dużo. Nieskomplikowane zasady i krótki czas rozgrywki to ogromny plus w przypadku gier dla najmłodszych. Ponadto ciekawa mechanika powiązana z pomysłową planszą sprawiają, że gra wywołuje niezwykle dużo emocji.  A to właśnie one powodują, że rozgrywka jest dla dzieci tak atrakcyjna.

W grze pojawia się też element edukacyjny, czyli szacowanie. To na podstawie uważnych obserwacji ruchów swoich i przeciwnika, dziecko stara się określić na którym torze dołożono najdłuższe elementy, a co za tym idzie, który robaczek wyłoni się z korytarza jako pierwszy.

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 4 roku życia, ale zachęcam do zabawy już z młodszymi dziećmi. 3-latek pod naszym okiem powinien sobie z grą doskonale poradzić.

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 2-4
wiek: 4+
czas gry: 15 minut
zasady: Bardzo proste

 

 

Recenzja gry Gnaj Robaczku powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close