gra na kartce papieru z wielokrotnością

Gra w kartofla z wielokrotnością

przez admin

Niedawno przypominaliśmy sobie grę w kartofla, która była jedną z wielu atrakcji umilających mi czas w deszczowe wieczory, gdy byłam jeszcze dzieckiem. 

Gra jest niezwykle prosta, ale daje też wiele możliwości wykorzystania jej w nauce matematyki. Idealnie nadaje się do utrwalania kolejności liczb, ich wielokrotności czy rozpoznawania liczb parzystych i nieparzystych. Pomysły można by tak mnożyć.

Dzisiaj zafundowaliśmy sobie właśnie zabawę z wielokrotnością.

Podstawowe zasady opisałam w artykule Gra w kartofla i w tej kwestii nic się nie zmienia. Celem jest połączenie kolejnych liczb linią w taki sposób, aby linie się nie przecinały i nie pokrywały. Jeśli któryś z graczy “skusi”, przegrywa rozgrywkę.

wielokrotności liczb, gra w kartofla z PRL

Warianty

  1. Na kartce wypisujemy kolejne wielokrotności wybranej liczby i gracze na zmianę łączą je w kolejności rosnącej (zdj.2)
  2. Wśród dostępnych liczb umieszczamy zarówno wielokrotności wybranej liczby, jak i inne, przypadkowe liczby. Tutaj również celem jest łączenie kolejnych wielokrotności, przy czym jest trochę trudniej bo mamy większy wybór i łatwiej o pomyłkę.
  3. Wybieramy i zapisujemy na kartce wielokrotności dwóch liczb. Każda z nich przypisana jest do jednego gracza. Gracze na zmianę łączą kolejne wielokrotności “swojej” liczby (zdj.1)

 

A jeśli potrzebujecie prostej instrukcji jak wytłumaczyć dziecku co to jest ta wielokrotność, to odsyłam do filmu na stronie Pisatcja

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close