książka matematyczna dla dzieci

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy

przez Dzieciaki z potencjalem

Bardzo lubię książki popularnonaukowe, które w przystępny sposób pokazują nam konkretne zagadnienia. Tego typu książek o matematyce nie ma wiele, dlatego każda nowa publikacja jest na wagę złota. 

“Potęga liczb” to zbiór ciekawostek z matematycznego świata, który wbrew pozorom nie jest czymś tak abstrakcyjnym jakby się to mogło wydawać. Liczby towarzyszą nam na co dzień w różnych aspektach naszego życia. Występują w naturze, umożliwiają tworzenie i rozwijanie nowych technologii i od wieków są podstawą rozwoju cywilizacji.

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i starszych. Kolejne rozdziały przybliżają nam informacje na temat tego jak pewne zwierzęta opanowały umiejętność liczenia, jak na przestrzeni wieków kształtowały się systemy liczbowe oraz systemy miar i wag.

 

Potęga Liczb książka, fragment rozdziału o początkach liczb

 

Kolejne ważne zagadnienia to kalendarz i mierzenie czasu. Temu tematowi poświęcona jest największa część książki a poszczególne rozdziały omawiają go bardzo szeroko. Znajdziemy tu odpowiedzi na wiele pytań, które mogą nurtować dzieci. Kiedy powstał pierwszy kalendarz, jakie systemy pomiaru czasu pojawiały się na przestrzeni lat w różnych rejonach naszego globu, czy jak mierzono czas kiedy nie było jeszcze zegarków.  

Potęga Liczb książka recenzja, fragment książki gdzie jest mowa o 24 godzinach, 60 minutach i 60 sekundach i skąd się wzięły

 

W książce znalazł się też rozdział poświęcony tematyce, która od dawna bardzo nas interesuje a mianowicie szyfrom i kodom.

 

Potęga Liczb książka recenzja, fragment rozdziału o kodach i szyfrach, na stronie widać alfabet morse'a

 

“Potęga liczb” porusza wiele ciekawych zagadnień, które mogą być świetnym pretekstem do rozmów z dziećmi i zgłębiania naszej wiedzy na wybrane tematy. Jak my ją czytamy? Każdą stronę omawiamy, zaglądamy do innych źródeł, żeby przeanalizować szczegóły danego zagadnienia, dzieci bez przerwy dopytują o kolejne fakty. 

Jeśli dyskusje nad książką zajmują więcej czasu niż samo jej czytanie, to jest dla mnie właśnie wyznacznik wartościowej lektury.

 

Wydawnictwo KROPKA

Autorzy: Isabel Thomas, Robert Klanten, Maria-Elisabeth Niebius, Raphael Honigstein

Ilustracje: Daniela Olejníková

Przekład: Adam Pluszka

Ilość stron: 64

Wiek: 6-12 lat

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close