matematyczna zabawa logiczna dla dzieci

Zgadnij jakie to zwierzę

przez Dzieciaki z potencjalem

 

Kilka lat temu, kiedy najstarszy syn był jeszcze maluszkiem, zaczęła się moja przygoda z tworzeniem gier DIY dla dzieci. Jedną z pierwszych była zabawa dedukcyjna polegająca na odgadywaniu ukrytych na kartach zwierząt. Niby nic odkrywczego ale frajda z samodzielnie przygotowanej gry ogromna 🙂

Ilustracje zwierząt pochodzą z różnych miejsc w sieci, głównie z darmowych banków zdjęć. Wydrukowałam je na grubym papierze fotograficznym aby były trwałe i nie prześwitywały. Można też wydrukować je na zwykłym papierze i podkleić dodatkową warstwę. 

Na potrzeby zabawy powstały cztery warianty, o różnym stopniu trudności. Znajdą więc tu coś dla siebie zarówno młodsze przedszkolaki jak i te starsze.

Bawić się możemy  w parze lub w większej grupie.

 

Wariant I łatwy

Rodzic wybiera jedną kartę i opisuje widoczne na niej zwierzę, zaczynając od opisów ogólnych, stopniowo przechodząc do tych bardziej szczegółowych. Dziecko ma za zadanie odgadnąć jakie zwierzę ukryło się na karcie.

 

Wariant II łatwy

Dziecko losuje jedną kartę. Zadaniem rodzica lub innych uczestników gry jest zadawanie pytań zamkniętych i na podstawie odpowiedzi dziecka “tak” lub “nie”, odgadnięcie zwierzęcia z karty.

 

Wariant III trudny

Dziecko losuje kartę i samodzielnie opisuje zwierzę widoczne na ilustracji. Pozostali uczestnicy zabawy starają się jak najszybciej odgadnąć jakie zwierzę kryje się na karcie.

 

Wariant IV najtrudniejszy

Rodzic losuje kartę. Dziecko ma za zadanie zadawać pytania, tak aby jak najszybciej odkryć jakie zwierzę ukryło się na karcie.

Wydawałoby się, że warianty te niewiele się od siebie różnią i tak w zasadzie jest. Ogromną różnicę robi tu jednak to, kto zadaje pytania. Zdecydowanie łatwiej jest dziecku odpowiadać na konkretne pytania niż samemu je wymyślać.

 

na zdjęciu karta z sową a obok stos kart ułożony rewersami do góry

 

Dodatkowe zastosowania kart ze zwierzętami:

– nazywanie zwierząt;

– naśladowanie dźwięków, jakie wydają zwierzęta;

– kalambury czyli naśladujemy ruchy bądź dźwięki wydawane przez zwierzę, a pozostali uczestnicy zabawy starają się odkryć o jakie zwierzę może chodzić;

– segregowanie zwierząt (ze względu na gatunek, zamieszkiwany obszar, sposób odżywiania itp.);

– układanie zwierząt w kolejności, w zależności od ich rozmiaru bądź wagi;

– odnajdywanie zwierząt na wybraną literę alfabetu;

– “czego brakuje” czyli układamy kilka kart w rzędzie, prosimy dziecko, by zamknęło oczy i w tym czasie chowamy jedną z kart. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, którego zwierzęcia brakuje;

– “co się zmieniło” układamy karty podobnie jak wcześniej. Dziecko zamyka na chwilę oczy a rodzic w tym czasie zamienia miejscami karty, następnie prosi dziecko o ustawienie kart w pierwotnym położeniu.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close